čítam pozoruhodnú knižnú novinku, ktorú napísala moja bývalá kolegyňa zo Stanfordu, Renée DiResta. Kniha sa volá Invisible Rulers (Neviditeľní vládcovia). Renée patrila k zakladajúcim členom Stanford Internet Observatory (SIO) a veľa rokov sa venovala výskumu dezinformácií na internete. Stanford Internet Observatory bol rozbehnutý pred americkými prezidentskými voľbami v roku 2020 s cieľom hľadať zdroje dezinformácií o voľbách. Keďže väčšina dezinformačného obsahu tohto typu pochádzala od politickej pravice alebo ich zahraničných pomocníkov, republikáni, ktorí v roku 2022 ovládli snemovňu, na SIO zaútočili: Jim Jordan, jeho výbor a ďalší influenceri krajnej pravice ako Matt Taibbi a Michael Schallenberger rozbehli kampaň, ktorej terčom sa okrem SIO stala aj sama Renée DiResta. Obvinili ju aj z účasti na akomsi „sprisahaní“ vlády, ktoré malo cenzurovať konzervatívcov. To je však príbeh, ktorý rozoberiem podrobnejšie inokedy.
Od roku 2016 a nástupu MAGA republikánov prebieha intenzívna diskusia o tom, prečo sa v Spojených štátoch tak rapídne prehĺbila polarizácia a čo je vlastne hnacou silou Donalda Trumpa a jeho odrody populistického nacionalizmu. Je o tom mnoho možných teórií: globalizácia, ekonomická nerovnosť, politické vyhraňovanie sa na základe vzdelania, rasa, Fox News a podobne. Sociálne siete a internet ako celok sa tiež vždy brali do úvahy, nebolo však jasné, aká dôležitá je táto technológia v porovnaní s ďalšími dostupnými vysvetleniami.
Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.