je tiež jedinou krajinou, ktorá má v rámci psychiatrie odbornú špecializáciu na prácu s ľuďmi s mentálnym znevýhodnením. Starajú sa o nich výhradne lekári s atestáciou intellectual disability. K popredným odborníkom tu patrí profesor Rohit Shankar, neuropsychiater, výskumný pracovník na Univerzite v Plymouth v Devone. Stal sa tiež jedným z iniciátorov iniciatívy STOMP, oficiálneho programu britskej Národnej zdravotnej služby.
Podľa profesora Shankara je kľúčový fakt, že u ľudí s mentálnym znevýhodnením a autizmom je náročné pochopiť, čo je príčinou ich nepokoja. Často sa teda volil a volí rýchly prostý postup: predpísať im psychotropnú medikáciu. V Británii bolo špecifikum, že v minulosti zatvorili veľké inštitúcie, kde boli títo ľudia umiestnení, tí sa vrátili do miestnych komunít, do rodín. A tam vznikla nová výzva súvisiaca so starostlivosťou o týchto ľudí, ktorí môžu reagovať náročným správaním: nekontrolovanými výbuchmi, prejavmi nespokojnosti a frustrácie spoločensky nevhodným spôsobom.
Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.