Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Nuda na konci dejín I.

.francis Fukuyama .spoločnosť .spoločnosť

Posledné desaťročia liberálnej demokracii nikde na svete nepriali. Freedom House vo svojom každoročnom výskume nazvanom Sloboda vo svete zdokumentoval úpadok globálnej demokracie na agregovaných úrovniach v každom zo skúmaných osemnástich rokov.

Nuda na konci dejín I. CHARLY TRIBALLEAU-POOL/GETTY IMAGES 29. máj 2024 New York, USA: Bývalý prezident Donald Trump dáva vyhlásenie pre médiá. Čelí 34 trestným činom falšovania obchodných záznamov v prvom z jeho trestných prípadov, ktoré sa dostali pred súd.

túto „demokratickú recesiu“ charakterizuje nielen vzostup autoritárskych veľmocí ako Rusko a Čína, ale aj recidíva mnohých krajín, ktoré po novom ašpirovali na demokraciu – to sa týka napríklad Tuniska, Mjanmarska, Salvadoru a Gruzínska. Najzlovestnejšie však pôsobí vzostup populistických nacionalistických hnutí v starších demokraciách – v USA, Indii a niekoľkých európskych krajinách. Rovnako hrozivo sa javí zdanlivá strata dôvery v to, že demokracia ako forma vlády je nadradená ostatným.

V Spojených štátoch amerických sa táto strata dôvery viditeľne prejavuje na oboch koncoch politického spektra. Na póle progresívnej ľavice aktivisti z generácie Z odsudzujú liberalizmus ako prekonanú doktrínu generácií svojich rodičov alebo dokonca starých rodičov, doktrínu, ktorá žalostne zlyhala pri dosahovaní sociálnej spravodlivosti alebo obmedzení moci korporácií. Mnohí z týchto progresívnych mladých v novembrových voľbách odmietnu dať hlas Joeovi Bidenovi, ktorého pre jeho podporu Izraela nazvali „Genocide Joe“. Napravo je zase zreteľná túžba po autoritárskej moci, ktorá čoraz nepokrytejšie zaznieva od budúceho republikánskeho kandidáta na prezidenta – toho, ktorý už raz odmietol akceptovať výsledok volieb. 

Tento globálny úpadok demokracie má – neprekvapivo – osobné dôsledky pre mňa, autora článku Koniec dejín?, ktorý vyšiel v roku 1989, a tiež jeho rozšírenej knižnej verzie Koniec dejín a posledný človek, ktorá vyšla v roku 1992.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite