Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Nenávisť: Vyvezú, nevyvezú? Perverzná propaganda Slovenského štátu

.marian Jaslovský .spoločnosť .téma

Dňa 14. marca 1939 sa prerušila nedlhá história Československa a vznikli dva územne okyptené útvary: Protektorát Čechy a Morava a vazalský Slovenský štát.

Nenávisť: Vyvezú, nevyvezú? Perverzná propaganda Slovenského štátu LIBRARY OF CONGRESS/CORBIS/VCG/GETTY IMAGES Porozbíjané výklady židovských obchodov v Bratislave v roku 1939. Propaganda zohrala tiež svoju rolu.

slovensko bolo štátom, ktorý nechal dobrovoľne vyviezť 70-tisíc svojich obyvateľov do táborov smrti a za každého ešte zaplatil 500 ríšskych mariek. Pričom to nebola žiadna podmienka prežitia, Dáni napríklad deportácie odmietli a za svojich spoluobčanov sa postavili.

Slováci si, naopak, deportácie doslova užívali – teda hlavne majetok, ktorý po Židoch zostal. Antisemitizmus bol absolútne pevnou súčasťou štátnej doktríny a doslova ľudových tradícií. Spomeňme si na jeden z jeho prejavov: Nenávisť ku krčmárom, ktorí boli podľa osvietencov dôvodom alkoholizmu slovenského národa. Teda nie tí sú na vine, ktorí alkohol chcú, ale tí, ktorí im ho nalejú. Podobá sa to aj na modernejšie výpady proti bankárom, ktorí si dovoľujú brať za pôžičky úroky – podľa antisemitských hlásateľov je to židovská nehoráznosť. 

Predstavitelia Slovenského štátu sa radi chválili, že protižidovské zákony sú u nás prísnejšie ako v Nemecku. Tieto zákony boli vydané 9. septembra 1941 a obsahovali 270 paragrafov. Na rozdiel od norimberských zákonov, ktoré vychádzali z biologického rasizmu, slovenské zákony sa zamerali na židovskú rasu a vyznanie. Ľudácki radikáli dokonca boli za to, aby aj hospodársky významní Židia, ktorí neboli pre svoj spoločenský význam deportovaní, žili v nejakých oplotených getách a chceli „určiť tejto pliage miesto, obohnané plotom z drôtu, aby mohla byť kontrolovaná aj v súkromnom živote.“ 

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite