Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Expert Igor Farkaš: Umelá inteligencia nevie, čo je realita

.marian Jaslovský .rozhovory .rozhovor

Ak vie niekto o umelej inteligencii naozaj veľa, je to Igor Farkaš, vedúci Katedry aplikovanej informatiky na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky UK v Bratislave.

Expert Igor Farkaš: Umelá inteligencia nevie, čo je realita MARIAN JASLOVSKÝ

nechcem „spoilovať“, ale asi môžem prezradiť, že som ako fanúšik sci-fi neprestal mať po tomto rozhovore ilúzie. Ale nenahradili ich ani obavy o osud ľudstva z kategórie katastrofických fantázií. Umelá inteligencia (ďalej aj UI) je skrátka ďalšou z radu technológií, s ktorými sa naučíme žiť a ktoré nám budú pomáhať aj škodiť, ale tak je to od vynálezu pästného klinu.  

čo je umelá inteligencia a kedy sme o nej začali hovoriť?

Pojem vznikol niekedy v polovici minulého storočia, krátko na to, ako vznikli prvé digitálne počítače. Umelá preto, lebo je naviazaná na artefakt vytvorený človekom. No a inteligencia – na to je viacero pohľadov. Ale úplne postačí konštatovanie, že keď bude správanie tohto systému považovať človek za inteligentné, je inteligentné.

tento rok sa veľa písalo o dvoch typoch umelej inteligencie – DALL-E (tiež aj Midjourney a Stable Diffusion), ktorý na základe slovného príkazu maľuje obrazy, často pekné a zaujímavé, až sa niekedy hovorí aj o kreativite UI. Druhou je ChatGPT, ktorý reaguje v dialógu zmysluplne, ale často vyslovuje aj nepravdivé konštatovania, čo my nazývame klamstvom. To je však zrejme nepatričná antropomorfizácia, poľudšťovanie veci, ktorá z princípu ľudská nie je. Priblížite nám, čo sa deje „za oponou“?

ChatGPT pracuje so slovami, ktoré sú symbolmi. Keď poznám význam slov, viem, o čom veta je a viem zoradiť slová, aby dávali zmysel. V prípade ChatGPT môžeme skonštatovať, že vety zmysel majú v drvivom počte prípadov. 

vie však rozumieť vetám v zmysle, ako im rozumieme my?

Myslím, že systém nedisponuje porozumením v kognitívnom slova zmysle. 

čím teda disponuje?

Presvedčivá schopnosť pramení z obrovského množstva dát, ktoré má k dispozícii. Bolo to natrénované na textoch v rozsahu vysoko prekračujúcom schopnosti bežného človeka. Jazykový model vie, ako slová vo vetách nasledujú za sebou v štatistickom zmysle slova. Je to však uzavretý, samoreferenčný model, ktorý na to, aby pochopil nejaké slovo, musí sa obracať na iné slová, ale nikdy nemôže vzniknúť porozumenie, lebo to nie je ukotvené vo svete. To je, akoby som sa chcel učiť čínštinu, zobral si výkladový slovník a naučil sa ho naspamäť a vedel len to, že toto slovo súvisí s týmto slovom, bez kontaktu s realitou. Ale človek potrebuje ukotviť slovo ako pojem v tomto svete. Sú už snahy, ako to urobiť aj v prípade UI.

 

Celý rozhovor si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite