Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Florian Bieber: Srbské snahy o ovládnutie regiónu vzbudzujú obavy z nacionalistickej hegemónie

.michal Oláh .rozhovory

Siedmeho septembra navštívil Slovensko jeden z najrešpektovanejších európskych odborníkov na Balkán, politológ a profesor histórie rakúskej univerzity v Grazi Florian Bieber. Čo si myslí o aktuálnej hrozbe vojny na Balkáne, iniciatíve Otvorený Balkán a prečo sa Srbsko pravdepodobne nepripojí k ruskému agresorovi?

Florian Bieber: Srbské snahy o ovládnutie regiónu vzbudzujú obavy z nacionalistickej hegemónie archív floriana biebera

v článku sa dočítate aj: 

  • ako chce Rusko vyvolať cez Balkán rozkol v EÚ,
  • aké ciele sleduje srbský prezident Vučić,
  • prečo je ruský vplyv na Balkáne obmedzený,
  • v čom je problematická iniciatíva Otvorený Balkán.

iniciatívu Otvorený Balkán spustili pred tromi rokmi lídri Albánska, Srbska a Severného Macedónska s cieľom uľahčiť voľný pohyb osôb, tovaru, služieb a kapitálu v regióne. Kosovo, Čierna Hora a Bosna a Hercegovina sa doteraz odmietli pripojiť s odôvodnením, že iniciatíva nie je potrebná. Aký je váš pohľad na túto iniciatívu a prečo ju niektoré balkánske krajiny odmietajú?

Otvorený Balkán je zvláštna iniciatíva, pretože už predtým existovalo množstvo iniciatív, ktoré neboli zrealizované. Hlavní podporovatelia tejto iniciatívy, srbský prezident Vučić a albánsky premiér Rama, majú tiež chybnú bilanciu na domácej pôde. Predovšetkým Vučić ničí demokratické inštitúcie vo svojej krajine a podporuje radikálne nacionalistické politiky v susedných krajinách, takže jeho motivácia je pochybná. Okrem toho, táto iniciatíva nemá veľký zmysel, ak v nej nebudú participovať Kosovo, Bosna a Čierna Hora. Myslím si, že je legitímne, že tieto vlády nie sú presvedčené o jej výhodách. Samozrejme, všetky snahy o integráciu regiónu sú v teórii dobré, ale nemali by nahrádzať integráciu EÚ. 

prečo je táto iniciatíva opakovane spochybňovaná aj západnými lídrami ako nedôveryhodná, naivná s nebezpečnými dôsledkami?

Na túto iniciatívu sa pozerá s podozrením najmä preto, že sa spochybňujú motivácia alebo jej iniciátori. Existuje riziko, že sa Srbsko snaží exportovať svoj model protizápadnej a autoritárskej politiky, takže ak sa využíva iniciatíva ako nástroj na tento účel a na vlastnú propagáciu srbského prezidenta, iniciatíva má len malú hodnotu.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite