Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Na Slovensku pribudlo 17 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. Minister obrany Jaroslav Naď naznačil návrh o miernejšom lockdowne a následnom plošnom testovaní.

Rozhovor s Krčmérym: Potrebujeme sa zjednotiť a ísť dopredu

.štefan Hríb .rozhovory .rozhovor

Máme tri alebo štyri mesiace na to, aby sme verejnosť presvedčili o dôležitosti očkovania, hovorí profesor Vladimír Krčméry, s ktorým sa rozprávame o druhej vlne, očkovaní a aktuálnej pandemickej situácii.

Rozhovor s Krčmérym: Potrebujeme sa zjednotiť a ísť dopredu BORIS NÉMETH

v rozhovore sa dočítate:

  • či sme sa pripravili na druhú vlnu
  • ako zvládneme nápor pribúdajúcich infikovaných,
  • či by mali byť uvedené sankcie tým, ktorí by odmietli povinné očkovanie,
  • kedy zažijeme lepšie časy,
  • či je optimista alebo pesimista.

sme uprostred niečoho, čoho sa ľudia veľmi boja, čo vyvoláva konflikty vo vláde a zatvára bežný život. Očakávali sme to?

Myslím, že áno. V prvom rozhovore som vravel, že do týždňa tu budeme mať prvý prípad a pomýlil som sa, bol tu za dva dni. Potom sme hovorili, kedy by to mohlo asi skončiť. Nebolo to ťažké, išli sme podľa scenára z jednotlivých čínskych provincií. Trafili sme sa a po Veľkej noci došlo k poklesu a v máji sme boli na tom dobre. Hovoril som aj o druhej vlne. Čítalo to vyše milióna ľudí a väčšina tomu neverila. Z desiatich epidémií, ktoré som absolvoval, malo deväť druhú vlnu, takže pravdepodobnosť bola dosť veľká.

„Myslím, že žijem nadplán a mal som byť mŕtvy minulý rok. Prekonal som zlú piatu maláriu a zápal pľúc, takže musím dýchať každé štyri hodiny s prístrojom. Ak si ma aj Pán Boh povolá zajtra, nevadí mi to, lebo si budeme pomáhať“

Predpokladali sme, že prvá časť druhej vlny bude tlejúca choroba a že treba urobiť všetko preto, aby tlejúca choroba neprerástla do druhého vrcholu, pretože ten býva horší ako prvý. Rôzne krajiny mali druhú vlnu rozličných typov, my sme sa priradili ku typu druhého vrcholu. Sme vo vzrastajúcej krivke, ale je celkom možné, že na Božie narodenie budeme sláviť už klesajúcu fázu.

Očakávam, že neprejdeme plynule do chrípkovej epidémie a bude čas, keď už budeme mať očkovaciu látku. Hádam by sme ju mohli mať najneskôr na prelome rokov. V dvoch krajinách sveta sa už očkuje, len sme opatrní voči nie­ktorým krajinám. Všetci si želáme, aby klesajúca krivka, teda plató, začala čím skôr a začali tomu zodpovedať aj niektoré opatrenia. 

keď bolo zozačiatku nakazených tridsať ľudí, mysleli sme si, ako je to veľa. Potom sme mali sto alebo dvesto, to už bola pre nás katastrofa. Teraz máme 1 600, Česi osemtisíc za deň a už sme si trochu zvykli. Česká vláda sa ospravedlnila, že podcenila a netlačila na opatrenia už v septembri, alebo auguste. Vyhla by sa nám na Slovensku a v Česku druhá vlna?

Niektoré veci sa dajú ovplyvniť, niektoré nie a po bitke je každý generál. Dobré čísla logicky tlmili činnosť vlády a nepredpokladala, ako na tom budeme. V Česku sa ľudia lúčili s epidémiou na Karlovom moste. Bezstarostnosť a nízke počty zosnulých v prvej vlne v nás navodili pocit, že už to máme za sebou. Ďalší z faktorov je ten, že sme mohli lepšie rozvrhnúť reťazenie, keď došlo k reťazeniu šiestich udalostí, medzi ktoré by bolo dôležité zorganizovať štrnásť dní prestávku. Koncom augusta sa začala futbalová liga, potom boli odložené všetky svadby a oslavy na prelom augusta a septembra, v priemere sa vracalo z dovoleniek počas víkendu sto tisíc ľudí.

 

Celý rozhovor si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite