Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Zo Za ľudí odišiel druhý poslanec. Strana stojí pred rozkolom. Strana SaS takisto rokuje, ako ďalej

Odborníci o náraste infikovaných: Ešte máme čas, ale ten sa kráti, treba sa dobre pripraviť

.štefan Hríb .rozhovory .diskusia

Epidemiológovia a experti sa zhodujú, že je najvyšší čas otvoriť tému, ako sme pripravení na situáciu, keď sa počet infikovaných začne rýchlo zvyšovať. O druhej vlne korony debatujú Alexandra Bražinová, Pavol Čekan, Boris Klempa a Richard Kollár.

Odborníci o náraste infikovaných: Ešte máme čas, ale ten sa kráti, treba sa dobre pripraviť MMARK 13/DPPHOTO/PROFIMEDIA

v rozhovore sa dočítate:

  • či je Slovensko pripravené na druhú vlnu pandémie,
  • prečo nevieme vyčleniť viac peňazí na vedu a výskum,
  • v akej fáze je vývoj novej vakcíny,
  • či by malo byť očkovanie proti COVID-19 povinné.

dá sa o druhej vlne hovoriť, keď máme 30 alebo 70 infikovaných denne?

Alexandra Bražinová: Samozrejme. Sme malá krajina, ktorá má aj malé počty.

ale zodpovedá to vlne, nie je to vlnka?

AB: Narastá to a je to vlna. Uvidíme, ako sa to vyvinie.

pýtam sa preto, lebo jedni podliehajú panike, iní sú úplne bezstarostní a treba k tomu zaujať zdravý postoj. Čiže 70 prípadov na päť miliónov obyvateľov je veľa?

AB: Nedá sa to kvantifikovať, lebo málo testujeme. Vieme, že 70 prípadov za včera (minulý štvrtok, pozn. red.) nie sú všetky zachytené prípady. Nevieme presne povedať, o koľko je viac pozitívnych prípadov.

Boris Klempa: Nemám veľmi rád slovíčkarenie, či ide, alebo nejde o druhú vlnu. Podstatné je, že tie počty narastajú. Otázka je, či je to veľa, alebo málo. Buďme radi, že je to málo. Skvelé je aj to, že sme v prvej vlne mali málo, ale to vôbec nezaručuje, že nová vlna bude rovnako dobrá. Namiesto debaty o tom, či je to prvá, alebo druhá vlna, sa bavme o tom, aby sme to zvládli rovnako dobre ako po prvýkrát.

čo nám narastajúci počet prípadov ukazuje z hľadiska matematického modelovania?

Richard Kollár: Vlnu je komplikované definovať. Predstavujem si vlnu, ktorá sa vzťahuje na epidemiologickú oblasť. A tá je iná, ako sme mali v apríli. Kým vtedy bolo Slovensko uzavretou krajinou s uzatvorenými hranicami, dnes máme otvorené hranice. S tým sú spojené aj iné parametre a nastavenie čísiel. Podstatné je, že keď sme niečo utlmili, čísla klesli. No znova čísla nakazených rastú. V našej epidemiologickej oblasti, ktorá zahŕňa celú Európu a napríklad aj Holandsko, kde čísla stále bez poklesu stúpajú, nemôžeme hovoriť o druhej vlne, lebo v niektorých štátoch stále čísla iba stúpajú a žiadny pokles sme nevideli.

už sa na čísla nakazených nedá pozerať len z hľadiska Slovensko?

RK: Určite nie, napríklad región Sliezska v našom pohraničí, zaznamenal nárast prípadov bez ohľadu na hranice. Podobne je to v každom regióne, kde nie sú hranice uzavreté. Choroba nepozná hranice.

ako sa teda máme teda pozerať na čísla ako 30, 50 či 70 nakazených denne my laici?

RK: Tie čísla sú irelevantné. Osobne ma trápia tisícky nakazených v Sliezsku, lebo ten región je blízko. A to sú úplne iné čísla a predstavujú oveľa väčšiu hrozbu. Napríklad číslo 73 môže byť dobrou aj zlou správou. Treba sa pýtať, čo sú to za ľudia a čo to číslo hovorí o realite.

 

Celý rozhovor si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite