Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Richard Sulík: Očakávam bankroty a zníženie životnej úrovne

.šimon Jeseňák .rozhovory

Minister hospodárstva Richard Sulík zásadne nesúhlasí s lockdownom krajiny, ktorý by mal devastačné následky na našu ekonomiku. Tento krok s ním premiér vôbec nekonzultoval.

Richard Sulík: Očakávam bankroty a zníženie životnej úrovne Boris Németh

v rozhovore s ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom sa dočítate:

  • ako dlho bude podľa neho ešte trvať koronakríza,
  • či máme z čoho financovať vládne opatrenia a ak, tak dokedy,
  • či hrozí Slovenskej republike krach,
  • aký vývoj očakáva v podnikateľskom sektore,
  • ako by mal štát riešiť túto situáciu.

premiér Igor Matovič minulý týždeň operoval s návrhom na lockdown krajiny (zásadné obmedzenie pohybu, ktoré Matovič nazval blackout, pozn. red.). Konzultoval s vami tento nápad?

Nie. Určite sme to na koaličnej rade ani na vláde nepreberali v tom zmysle, že by sme do niečoho takého chceli ísť. Nespomínam si ani na to, že slovo blackout zaznelo. No žiadna koaličná dohoda na niečom takom nebola ani nie je. 

viete vylúčiť, že by opatrenie tohto typu prešlo?

Neviem. Lockdown považujem za opatrenie, ktoré je extrémne škodlivé pre našu ekonomiku.

prijali ste prvé dva balíky pomoci pre slovenskú ekonomiku. Máme dostatok finančných prostriedkov na tieto opatrenia?

Veľká časť týchto opatrení bude financovaná zo zdrojov EÚ. Mnohé opatrenia, ktoré sme prijali nebudú stáť peniaze, ale predstavujú skôr výpadok v likvidite, teda napríklad odklad niektorých povinností. Takže odpoveď je áno, máme na to.

dokedy si môžeme dovoliť financovať tieto opatrenia? 

Som za to, aby sme s rozvahou a s rozumom pravidelne prehodnocovali opatrenia, ktoré sme zaviedli. Musíme sa pozrieť na to, či môžeme niektoré z nich zrušiť a, naopak, ktoré opatrenia by sme mali zaviesť. 

Už minulý týždeň sme dovolili otvorenie niektorých obchodov a myslím, že v nastolenom trende by sme mali pokračovať. Uvoľnenie by sa mohlo týkať napríklad predajní áut. Nemyslím si, že v tejto situácii existuje dôvod, prečo by tieto predajne mali byť zatvorené. O tom však rozhoduje krízový štáb.

váš postoj je teda taký, že treba postupne otvárať viacero obchodov?

Áno, ale pomaly a opatrne. Je potrebné skúmať, čo môžu takéto opatrenia spôsobiť. Je potrebné sledovať počet testov, ktoré sme vykonali, a v rámci nich sledovať počty nakazených ľudí. Tých ľudí treba identifikovať a zistiť, s kým boli v kontakte a následne aj týchto ľudí otestovať a izolovať. Dôležitá je práve prísna karanténa, teda nie taká, že nakazeného pošleme domov a nakazí celú rodinu.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite