Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Diplomat Káčer: Trumpovi neverím, ani keď povie, že ráno vyšlo slnko

.matúš Dávid .rozhovory

Bývalý slovenský veľvyslanec v USA ostro kritizuje amerického prezidenta. Zároveň hovorí, že by sa hanbil, ak by Slovensko na príkaz Andreja Danka poslalo po našich vojakov do Iraku vládny špeciál.

Diplomat Káčer: Trumpovi neverím, ani keď povie, že ráno vyšlo slnko Robert Tappert/SITA 11. jún 2015 Bratislava, Slovenská republika: Bývalý veľvyslanec SR v USA (2003 – 2008) a čestný predseda Slovenskej atlantickej komisie Rastislav Káčer počas tlačovej besedy na tému: medzinárodná konferencia GLOBSEC 2015.

v rozhovore s Rastislavom Káčerom sa dočítate:

  • prečo neverí Donaldovi Trumpovi,
  • ako hodnotí reakciu Slovenska v prípade Iránu,
  • prečo nesúhlasí s Karlom Schwarzenbergom,
  • čo by nemalo robiť NATO,
  • aké výzvy stoja pred spojencami.

keď ste sa v piatok 3. januára ráno dozvedeli, že americká armáda zabila vplyvného iránskeho generála Kásima Sulejmáního, čo vám ako prvé zišlo na um?

Prekvapila má bombastickosť, s ktorou to Donald Trump prezentoval. Jeho štýl bulvarizácie vážnych vecí v politike sa už stal normou, no pre mňa je to stále niečo nenormálne. Taktiež som si okamžite uvedomil, že sa stalo niečo, čo nezostane len tak bez následkov.

Nielen preto, že bol zabitý prominentný iránsky generál, ktorý už bol na zozname amerických cieľov dlhšie, ale pre ten mimoriadne polarizačný spôsob jeho zabitia.

známy český politik a exminister zahraničných vecí Karel Schwarzenberg v tejto súvislosti povedal, že zabitím Sulejmáního sme sa dostali na rovnakú úroveň s teroristami. Súhlasíte s ním?

Absolútne nie. Napriek tomu, že s kniežaťom Schwarzenbergom súhlasím takmer vo všetkom a považujem ho za blízkeho človeka, názorovo aj osobne, v tomto s ním nesúhlasím.

prečo?

Prečítal som si jeho status a je naozaj veľmi sympatický, no určite sa to nedá takto zjednodušiť. Cítiť, že sa Karlovi Schwarzenbergovi cnie za starými časmi, keď sa ešte vojny oficiálne vyhlasovali nótou. Toto však nebolo vyhlásenie vojny, bol to „len“ vojenský akt.

ktorý sa udial na príkaz šéfa Bieleho domu...

Bolo to hlúpe, primitívne až vulgárne gesto, ktoré celej veci len ublížilo. Trumpovo rozhodnutie len rozštiepilo NATO, dalo priestor populizmu, vyvolalo falošné sympatie voči Iránu a rozohralo väčšiu strategickú hru medzi Ruskom a ďalšími hráčmi. Určite by som to však neprirovnával k terorizmu.

 

Celý rozhovor si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite