Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Koaličná kríza pokračuje. Remišová si nevie predstaviť pokračovanie koalície bez sebareflexie

Môže Merkelovej vláda za nárast extrémizmu?

.matúš Dávid .rozhovory

Násilné demonštrácie, protesty a útoky na prisťahovalcov v meste Chemnitz otvorili v nemeckej spoločnosti vážnu diskusiu. Je pravicový extrémizmus na vzostupe? Z čoho majú Nemci strach? A v čom zlyhala nemecká vláda? Odpovedá Vladimír Handl z Katedry nemeckých a rakúskych štúdií FSV UK v Prahe.

Môže Merkelovej vláda za nárast extrémizmu? Jens Meyer/AP/SITA

v meste Chemnitz cez víkend pokračovali protiimigračné demonštrácie aj za účasti ultrapravicových radikálov. Očakávali ste, že bude napätie po tragickej smrti Nemca, trvať tak dlho?

Je to prekvapenie pre všetkých. Extrémistom a ultrapravicovým silám, vrátane populistickej Alternatívy pre Nemecko (AfD), sa po tom tragickom prípade dobodania muža na konci augusta naozaj podarilo zmobilizovať veľa ľudí. 

prečo sa im to podarilo a v čom je to zásadné pre nemeckú spoločnosť?

Ide o fenomén, ktorý pozostáva z dvoch problémov. Časť verejnosti, najmä vo východných spolkových krajinách, sa necíti dostatočne reprezentovaná stranami hlavného prúdu. Preto hľadá iné formy vyjadrenia svojho znepokojenia či dezorientácie, a to napríklad aj účasťou na podujatiach organizovaných extrémistami či otvorenou podporou protiimigračného hnutia Pegida.

znamená to, že vplyv ultrapravicových extrémistov v Nemecku rastie?

Potvrdzuje sa to, na čo už dlhšie upozorňujú odborníci, a to, že v niektorých východonemeckých spolkových krajinách vznikla pravicovo-extrémistická či neonacistická subkultúra, ktorá na prvý pohľad nie je úplne viditeľná, pretože tie organizácie sú opakovane zakazované. Ale oni pritom nezmiznú. Vznikajú neformálne, no dobre organizované siete pravicových radikálov a extrémistov, ktoré vedia rýchlo mobilizovať ľudí a prípadne aj ovládnuť či silne ovplyvniť spoločenských pohyb. Nemecko tento fenomén podcenilo, a teraz je zaskočené. 

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite