Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Prezident Únie miest Slovenska Rybníček: Bez systémovej reformy samospráv nám hrozí grécka cesta

.marek Bartonek .rozhovory .rozhovor

Od začiatku tohto roka sme začali platiť za väčšinu vládnych opatrení z konsolidačného balíka, v apríli sa pridá aj transakčná daň. Ich dopady sme nepocítili len my, občania, ale aj rôzne rezorty a zložky verejnej správy. Ako tieto časy prežívajú mestá a obce? Odpovedá prezident Únie miest Slovenska a primátor Trenčína Richard Rybníček.

Prezident Únie miest Slovenska Rybníček: Bez systémovej reformy samospráv nám hrozí grécka cesta BORIS NÉMETH

môžeme začať tým, že uvedieme veci do kontextu. Balík konsolidačných opatrení vlády je celkom úzky. Vláda spravila aj iné, možno aj väčšie kroky, ktoré môžu ovplyvniť finančný stav samospráv. Konkrétne napríklad valorizovala platy zamestnancov samospráv, pre niektorých z nich sa odsúhlasili odmeny 800 €, ďalej tam boli napríklad zmeny v podielových daniach... Čo považujete za dôležité vy a prečo?  

Odhliadnem od zahraničnej politiky a bezpečnosti, ktoré teraz nechcem riešiť, a budem rozprávať čisto z úzkeho pohľadu prezidenta Únie miest Slovenska a primátora. Musím povedať, že táto vláda sa k samosprávam správa úplne rovnako, ako sa správala Matovičova vláda. Nevidím v nich žiadny rozdiel. Obidve majú myslenie, povedzme, centrálnych politikov, ktorí si v drvivej väčšine neprešli komunálom a nevedia, čo to je riadiť čo i len mesto, nie ešte štát.

Preto majú pocit, že vedia vyriešiť úplne všetky problémy z jedného miesta. Potom sa prijímajú aj tie zákony, ktoré ste popísali, ale podobne to vyzeralo aj pri cyklopruhu v Bratislave. Dvaja nespokojní Bratislavčania, poslanci NR SR, sa rozhodli mocensky vyriešiť otázku cyklotrasy na Vajanského tak, že proste novelizovali cestný zákon, ktorý má však dopad na celé Slovensko.  Alebo sa vláda s odborármi dohodne na zvýšení platov, ale je im jedno, že to majú platiť samosprávy. Pre nás sú to zvýšené výdavky. Takto sa prejavuje ten princíp mocenského fungovania, podceňujú sa samosprávy a vyzerá to v podstate úplne rovnako ako za vlády Igora Matoviča. 

ten postoj sa možno prejavil aj vo vyjadrení ministra školstva Druckera. Keď samosprávy riešili, že majú problém zohnať financie na odmeny a valorizáciu, ktoré dohodol on, tak im odkázal niečo na spôsob, že štát má svoje financie a spôsoby a vy máte mať svoje. 

Ja na jednej strane v princípe súhlasím, že každý má mať svoje vlastné financovanie. Len potom tým samosprávam musí pán minister vytvoriť podmienky na to, aby sme sa mohli sami zariadiť. A po druhé, naozaj nepovažujem za šťastné to, že oni si ani riadne neuvedomujú, ako funguje štát. Majú pocit, že my starostovia a primátori sme, bez urážky, nejaký spolok rybárov alebo poľovníkov, alebo nejaké občianske združenie.

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite