v Nemecku sa nesplnila najhoršia obava spojená s parlamentnými voľbami – nezvíťazila krajne pravicová strana AfD, no skončila druhá a pri vysokej volebnej účasti 82,5 percenta si zdvojnásobila výsledok z minulých volieb. Je to teda dobré alebo zlé?
Nemal som vysoké očakávania, hovoril som si, že ak výsledok umožní vznik relatívne stabilnej a funkčnej vlády, tak to bude výhra pre Nemecko. Z nálady v krajine bolo totiž jasné, že strany „semaforovej koalície“ dostanú výprask. Na ich spory a trápenie pri vládnutí sa už nedalo dívať, navyše nemecká ekonomika zažíva druhý rok recesie, takže Nemecko potrebovalo funkčnejšiu vládu. Dobrá správa z volieb je, že to je možné. No bude to veľká pravo-ľavá koalícia a bez silnej podpory v Bundestagu, kde bude mať väčšinu len 13 poslancov. Druhá dobrá správa je, že AfD nevyletela vysoko, hoci sa to trochu čakalo, keď do kampane zasiahli v jej prospech ľudia z americkej administratívy.
ale zdá sa, že napriek znovuzjednoteniu je Nemecko stále rozpoltené na hranici Ost-West. Vo východných spolkových krajinách dostala AfD obrovsky vyššiu podporu ako inde.
To je stará správa, ale pri týchto voľbách sa prejavila ešte vypuklejšie. V Nemecku robí blbú náladu ekonomika a stagnácia silnejšie dopadá na východné spolkové krajiny. Tam je navyše blbá nálada znásobená faktom, že východonemecká spoločnosť bola inkorporovaná do západonemeckého štátu bez toho, aby sa cítila rešpektovaná.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.