Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Lutnista a experimentátor Jozef van Wissem sa predstaví v Kostole Klarisky v Bratislave

.sponzorované .promotion

V Kostole Klarisky v Bratislave sa v piatok 12. novembra o 19. hodine koná koncert svetového lutnistu Jozefa van Wissema.

Lutnista a experimentátor Jozef van Wissem sa predstaví v Kostole Klarisky v Bratislave

Holandský skladateľ, experimentátor a hráč na historické nástroje Jozef van Wissem je známy hrou na unikátnej lutne vychádzajúcej z historických barokových nástrojov, ktorú zostrojili špeciálne podľa jeho požiadaviek. Zvuk lutny je neodmysliteľne spojený s dávnymi časmi, no to nebráni  Jozefovi van Wissemovi využívať elektroniku a netradičné postupy otvárajúce nové hudobné horizonty, čím prináša neobvyklé spojenie modernity s muzikantskou tradíciou. Jeho zásluhou sa záujem o lutnu rozšíril z akademických kruhov aj medzi bežných poslucháčov. Počas svojej kariéry odohral viac ako 1 000 sólo koncertov po celom svete,  vrátane prestížnych hudobných festivalov ako ATP či Primavera Sound.

Svojím prístupom zaujal viacero osobností – okrem iného napríklad Davida Tibeta alebo Jima Jarmuscha. S Jarmuschom natočil aj niekoľko spoločných nahrávok a v roku 2013 vyhrali hlavnú cenu na festivale v Cannes za soundtrack k filmu Prežijú len milenci (Only Lovers Left Alive). Viac ako dvadsaťročná hudobná tvorba priniesla spolupráce aj s umelcami ako Zola Jesus, Gregg Kowalsky, Gary Lucas,  Keiji Hainem, Tetuzi Akiyama a ďalšími.

Nový album “Ex Mortis” je inšpirovaný stredovekými textami z knihy “The Booke of Gostlye Grace”. Dielo tvoria rozhovory nemeckej mníšky a mystičky Mechthild z Hackerbornu s Bohom. Na jednom z koncertov čítala práve tieto texty herečka Tilda Swinton. Album umocňuje aj hlas Jarboe alebo Thora Harrisa (Ex-Swans).

Ako predskokan sa predstaví český projekt Sítě, ktorý môžeme zaradiť do žánru ako ambient / terror / dub / impro. Zdanlivý poslucháčsky diskomfort má potenciál u pozorných poslucháčov vyvolať zážitky posúvajúce vnímanie do nových a neobvyklých polôh. Sítě je projekt hudobníkov Jána Tomáša a Jána Kašpara, ktorých môžete poznať z projektov ako sú Obelisk of Light, Tomáš Palucha, Lvmen, Pavilon M2, Mother alebo Thema Eleven.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite