Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Festival klasickej hudby Pro musica nostra Sarossiensi opäť prichádza do Prešovského kraja!

.sponzorované .promotion

Druhý ročník medzinárodného festivalu Pro musica nostra Sarossiensi, ktorý sa stretol s veľkým ohlasom návštevníkov, sa v dňoch 8. – 14. 6. 2019 uskutoční v siedmich mestách Prešovského kraja: Sabinov, Fričovce, Hanušovce nad Topľou, Fintice, Hermanovce, Petrovany a Prešov.

Festival klasickej hudby Pro musica nostra Sarossiensi opäť prichádza do Prešovského kraja!

hlavným cieľom podujatia je prezentácia klasickej hudby na špičkovej interpretačnej úrovni a vytvorenie jedinečného zážitku realizovaním koncertov vo vybraných historických pamiatkach regiónu. Ideou festivalu je spájanie architektúry historických objektov so znejúcou hudbou a prinavrátenie hudobného života na miesta, kde ho publikum v minulosti bežne vyhľadávalo. 

Otvárací vokálno-inštrumentálny koncert festivalu sa uskutoční v Kostole sťatia sv. Jána Krstiteľa v Sabinove (8.6.), na ktorom vystúpi sláčikový orchester Musica Iuvenalis a spevácky zbor Ad libitum (zbormajsterka Izabella Zielecka-Panek) pod taktovkou  operného dirigenta Štátneho divadla Košice Igora Dohoviča. Sólistami večera, počas ktorého zaznejú diela Neumüllera, Liningera a Röslera, bude sopranistka Stanislava Kozubíková, altistka Gabriela Hübnerová, tenorista Pavol Cerbák a basista Marek Gurbaľ. 

V renesančnom kaštieli vo Fričovciach sa uskutoční v poradí druhý koncert (9.6.) – sólový recitál vynikajúceho slovenského huslistu Dalibora Karvaya v sprievode klaviristu Daniela Buranovského. Franckova Sonáta A dur pre husle a klavír, hravý Kupkovičov Souvenir, Massenetova Meditácia z opery Thais či temperamentné skladby Tzigane od Ravela a Carmen Fantasie z tvorby Waxmana sú zárukou neopakovateľného večera.

Hudba prelomu 16. a 17. storočia bude na festivale reprezentovaná komorným súborom Le nuove musiche, ktorý vystúpi vo Veľkom kaštieli v Hanušovciach nad Topľou (10.6.). Vybrané diela autorov tohto obdobia (Kapsberger, D´India, Castello, Marini, Merula, Uccellini, Matteis) zaznejú v interpretácii sopranistky Hildy Gulyás, huslistu Adama Szendreia a hráča na chitarrone a barokovú gitaru Jakuba Mitríka.    

V nádherných priestoroch Dessewffyovskej sýpky vo Finticiach (11.6.) sa predstaví kvinteto plechových dychových nástrojov In Medias Brass v zložení Richárd Kresz (trúbka), Tamás Pálfalvi (trúbka), János Benyus (lesný roh), Attila Sztán (trombón) a József Bazsinka ml. (tuba). Okrem diel od autorov Scheidta, Telemanna či Faurého zaznie napr. aj obľúbené Libertango od Piazzollu či Gershwinova skladba I got rhythm.  

Odvekú osvedčenú kombináciu gitary a ľudského hlasu si budú môcť návštevníci festivalu vypočuť na koncerte komorného dua (12.6.) – sopranistky Rei Slawiski a popredného slovenského gitaristu Martina Krajča. Priestormi nádherného Péchy Castle Hermanovce sa budú ozývať tóny skladieb gitarových velikánov (Sor, García Lorca, Tárrega a ď.) a zaznejú pôsobivé francúzske, talianske a španielske piesne. 

Barokovo-klasicistický kaštieľ v Petrovanoch sa stane hostiteľom súboru Le Concert D´Apollon (13.6.), ktorý sa špecializuje na interpretáciu barokovej hudby. Tvorbu francúzskych (Leclair, Royer, Rameu, Couperin) a nemeckých (Telemann) skladateľov sprostredkuje divákom súbor v obsadení baroková priečna flauta – Radka Kubínová (CZ/SK), viola da gamba – Krzysztof Firlus (PL) a čembalo – João Rival (BR). 

Záverečný koncert na nádvorí Rákociho paláca v Prešove (14.6.) bude patriť Komornému orchestru Beliczay pod vedením huslistu Jozefa Horvátha, ktorý svoj názov nesie podľa významného maďarského skladateľa druhej polovice 19. storočia Gyulu Beliczaya. Jeho Serenáda pre sláčikový orchester op. 36 bude otváracou skladbou večera. Nasledovať bude veľmi obľúbená skladba z tvorby Piotra Iljiča Čajskovského – Serenáda C dur pre sláčikový orchester op. 48 a koncert zakončia nemenej populárne Rumunské tance Bélu Bartóka. 

Novinkou druhého ročníka festivalu sú koncerty Pro musica nostra Sarossiensi deťom. V spolupráci s Oddelením výchovno-vzdelávacích aktivít Hudobného centra sa uskutočnia tri špeciálne koncerty organizované pre deti základných škôl. V Hanušovciach nad Topľou (Veľký kaštieľ; 10.00 h.) a v Prešove (Divadelná sála centra pre umenie Viola; 9.00 h. a 10.30 h.) predvedie duo Adam Szendrei (barokové husle) a Jakub Mitrík (chitarrone, baroková gitara) projekt Hudobné potulky, ktorý je prehliadkou hudby a hudobných nástrojov od obdobia baroka až po súčasnosť. Hovoreného slova sa ujme obľúbený moderátor Martin Vanek, ktorý sa dlhodobo venuje projektom pre deti a mládež. 

Vstupenky si môžete zakúpiť TU.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite