Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Koaličná kríza pokračuje. Remišová si nevie predstaviť pokračovanie koalície bez sebareflexie

Elektrická energia je tu s nami už dve storočia

.sponzorované .promotion

Bez elektriny si už nevieme v podstate predstaviť nič – fungovaním domácností počínajúc a pracovnými povinnosťami končiac.

Elektrická energia je tu s nami už dve storočia Thinkstock

elektrická energia môže mať rôznu podobu – svetlo v domácnosti a na ulici svieti, viete variť na elektrickom sporáku, ide vám počítač, môžete naštartovať svoje auto, prípadne môžete sa vybrať v noci do mesta a v ňom „to žije“. Bez elektriny by sme si nevedeli svoj život už ani predstaviť, no v minulosti to bolo celkom bežné. Samozrejme, museli sa tomu prispôsobovať životy všetkých ľudí.

keď deň znamenal svetlo a noc tmu

Elektrina, ako ju poznáme dnes, nebola samozrejmosťou a kým ju ľudstvo objavilo, prešla naozaj dlhá cesta. Všetko sa začalo v starovekom Grécku, kde si Táles z Milétu všimol, že papyrus po trení priťahuje napríklad slamu či perie. Viac ako 2 200 rokov bol tento jav pre ľudstvo nevysvetliteľný, až v 16. storočí Wiliam Gilbert použil ono zázračné slovíčko „elektrina“ v súvislosti so svojimi výskumami magnetizmu.

Vzápätí sa najbližších 200 rokov zaoberali elektrinou ako fyzikálnym a prírodným javom viacerí vedci, bádatelia a fyzici. Za vynálezcu prvého generátora elektrického prúdu sa označuje Thomas Alva Edison, pričom šlo o jednosmerný prúd. Ako nás učí história, jeho konkurentom bol známy Nikola Tesla, ktorý experimentoval so striedavým prúdom.

Práve ten sa dnes používa a je ideálny na prenos elektriny na veľké vzdialenosti – celkovo trvalo viac ako 2 800 rokov od pozorovania elektriny vo forme magnetickej sily po jej využitie na prvý vynález – žiarovku. Dnes to považujeme za samozrejmosť, ale ľudstvo žilo drvivú väčšinu obdobia od konca staroveku v dobe „tmy“.

ako sa dnes vyrába?

Na výrobu elektriny sa dnes využívajú v princípe dva druhy zdrojov, a to tzv. neobnoviteľné a obnoviteľné. Druhá skupina začína rásť na úkor tej prvej, a to najmä z dôvodu ekologickosti a trvalej udržateľnosti. Po celom svete sú však stovky elektrární vyrábajúcich elektrickú energiu z uhlia, vody, atómu, spaľovaním a inými konvenčnými spôsobmi.

Aj pri týchto bežných spôsoboch dochádza neustále k zlepšovaniu efektívnosti a efektivity, čo vedie k tomu, že elektrina sa vyrába jednoduchšie, s vyššou účinnosťou a s nižšími nákladmi, než tomu bolo v minulosti. Viacero štátov považuje výrobu elektriny za jeden z najdôležitejších znakov samostatnosti, a tak sú elektrárne spravidla v štátnych rukách.

To však, samozrejme, neznamená, že do sektora energetiky a elektriny nevstupujú aj súkromné spoločnosti, práve naopak. Celkovo sa oblasť výroby elektriny a jej používania dynamicky mení doslova každým dňom, a preto je nevyhnutné, pokiaľ chcete mať informácie tohto druhu, pravidelne novinky a spravodajstvo z energetiky sledovať. Ideálnym zdrojom sú rôzne špecializované portály, napríklad aj portál vEnergetike.sk, ktorý patrí pod značku Webnoviny.

budúcnosť elektrickej energie

Je jasné, že v budúcnosti musí ľudstvo prísť na lepšie a efektívnejšie spôsoby, ako zabezpečiť výrobu elektrickej energie a jej využitie. Súčasný výskum v tejto oblasti je na veľmi pokročilej úrovni, pričom aktuálne trendy si môžete nájsť aj na svetových webových portáloch venujúcich sa energetike – nájsť ich môžete napríklad cez vyhľadávač Google.

Čoraz silnejšie postavenie má skupina obnoviteľných zdrojov elektrickej energie, vďaka čomu je možné očakávať najmä progres v tomto smere - čiže efektívnejšie získavanie veternej, solárnej a vodnej energie na úkor napríklad spaľovní.

pozor aj na spotrebu

To, čomu sa súčasná veda aj spoločenské a politické špičky venujú, je spotreba elektrickej energie. Je čoraz jasnejšie, že stúpajúci dopyt nie je možné pokryť aktuálnymi kapacitami, a preto sa prijímajú opatrenia tak na strane efektívnosti výroby elektriny, ako aj na strane jej hospodárneho využívania. Budúcnosť ukáže, čo všetko nás v tejto oblasti čaká, pričom tejto téme sa venuje viacero neziskových organizácií, napríklad UCS.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite