Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

OĽaNO mení názov, do volieb ide so skratkou OĽaNO a priatelia, spoločne s hnutím NOVA

.sita .slovensko

Súčasťou oficiálneho názvu hnutia sa stanú platformy Obyčajní ľudia, Nezávislí kandidáti, NOVA, Slobodní a zodpovední, Pačivale Roma, Magyar Szívek.

OĽaNO mení názov, do volieb ide so skratkou OĽaNO a priatelia, spoločne s hnutím NOVA SITA/Jana Birošová

oznámil to líder OĽaNO Igor Matovič na tlačovej konferencii. Podľa svojich slov je rád, že sa opäť dohodli na spolupráci s predstaviteľmi hnutia NOVA, ku ktorým mal vždy absolútnu dôveru a pokladá ich za kompetentných odborníkov. Gábora Grendela, Annu Andrejuvovú a Marcela Klimeka berie podľa svojich slov ako rovnocenných partnerov. „Na papieri nemáme nič, lebo medzi nami už sedem rokov funguje čestné chlapské a ženské slovo,“ povedal Matovič.

Zároveň ešte rokuje o spolupráci so stranou Za ľudí a s Kresťanskou úniou. Na margo strany Za ľudí povedal, že „keď odtiaľ poodchádzali ľudia hadovitého charakteru, tak si myslím, že teraz sa dá s nimi oveľa lepšie rokovať a dohodnúť sa". Ak by boli rokovania úspešné, mohli by sa podľa Matoviča tieto subjekty buď dopísať do názvu, alebo by vytvorili spoločnú koalíciu. Dodal, že s Alianciou nerokujú. Jednotkou na kandidátke, ktorú predstavia 3. júla, bude niekto z nezávislých kandidátov.

Predseda hnutia NOVA Gábor Grendel uviedol, že k ďalšej spolupráci s hnutím OĽaNO ho motivuje to, že Slovensko má za sebou historicky najúspešnejšie obdobie v boji proti korupcii. „Nikdy v histórii nebolo vyšetrených toľko káuz vysokých štátnych funkcionárov ako po voľbách v roku 2020,“ poukázal. Len vďaka posledným voľbám boli podľa neho do kľúčových pozícií v polícii, prokuratúre a súdoch zvolení čestní ľudia, ktorí majú rozviazané ruky a môžu konať. Zároveň dodal, že reálne hrozí, že po septembrových predčasných voľbách sa do orgánov činných v trestnom konaní vrátia mafiánske praktiky. „Vrátia sa Jankovské, Kováčikovia, Gašparovia a ďalší ľudia,“ povedal.

Matovič podčiarkol, že sú jediný politický subjekt na Slovensku, ktorý umožňuje nezávislým kandidátom, aby mohli kandidovať do Národnej rady SR. Pripustil, že tým obchádzajú systém, keďže nezávislí kandidáti do parlamentu kandidovať nemôžu. „Ale my to tak robíme už dvanásť rokov, tak prečo to aj oficiálne nepomenovať,“ myslí si Matovič. Slobodní a zodpovední je názov platformy, ktorú v OĽaNO vytvorili pre umiernených liberálov, z ktorých niektorí sú v poslaneckom klube OĽaNO. Nových kandidátov predstaví Matovič v najbližšej dobe. Zdôraznil, že títo liberáli sú umiernení a uvedomujú si, že sloboda bez zodpovednosti je anarchia. „Ak to niekto cíti extrémne liberálne vľavo až progresívne, má svoju voľbu – Progresívne Slovensko. Ak to niekto cíti extrémne liberálne - bezcitne až sebecky, má svoju voľbu v SaS,“ povedal Matovič.

Ďalšie dve platformy sú určené pre Rómov a Maďarov. „Pačivale Roma znamená hrdí, slušní, poctiví Rómovia a my chceme vyzdvihnúť ľudí z rómskej komunity, ktorí sa správajú ako vzor pre ostatných vo svojej komunite. Zároveň vyzdvihujeme túto komunitu na úroveň ostatných ľudí na Slovensku,“ hovorí Matovič. Dodal, že už v predošlých voľbách dali Róma na desiateho miesto na kandidátke, čo sa doteraz v politike nestalo. Magyar Szívek, teda „maďarské srdcia“, má reprezentovať to, že hnutie chce byť voľbou aj pre ľudí maďarskej národnosti, ktorí si myslia, že súčasní reprezentanti ich komunity v politike nezdieľajú ich hodnoty.

Matovič si chce tentokrát lepšie preveriť jednotlivých kandidátov na kandidátke. „My si teraz budeme preverovať do pekného biblického čísla 77 kandidátov stopercentne, aby sme v prípade, že sa tak ľudia rozhodnú, vedeli väčšinu vyskladať z ľudí, o ktorých sa budeme vedieť naozaj oprieť,“ poznamenal. Dodal, že sú zvyknutí na to, že vo finálne im ľudia výrazne viac fandia, ako sa to javí v prieskumoch preferencií pred voľbami.

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme. 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite