Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Prezidentka by mala podať na Žilinku disciplinárny návrh, myslí si Remišová

.sita .slovensko

Podľa šéfky Za ľudí Veroniky Remišovej je najvyšší čas, aby prezidentka podala na generálneho prokurátora Maroša Žilinku disciplinárny návrh.

Prezidentka by mala podať na Žilinku disciplinárny návrh, myslí si Remišová SITA/Diana Černáková

kauza Súmrak, v rámci ktorej bol stíhaný bývalý predseda vlády Robert Fico a exminister vnútra Robert Kaliňák (obaja Smer-SD), sa mala dostať pred súd. V stanovisku to skonštatovala opozičná poslankyňa a bývalá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS). Podľa nej v čase, keď sa malo ukončiť vyšetrovanie, rušiť obvinenie nie je na mieste.

„Tu už mal zasiahnuť nezávislý a nestranný súd a buď sa mali oslobodiť spod viny alebo mal mať možnosť súd rozhodnúť, že došlo k spáchaniu viny“ uviedla Kolíková. Zároveň povedala, že dosiahnuť efektívnosť vyšetrovaní, ktoré majú pomôcť Slovensku očistiť sa z korupcie, je ešte dlhá cesta. „A to, ako sa v tom zmieta osobitne generálny prokurátor pri využívaní ustanovenia paragrafu 363, je smutný príbeh. Paragraf 363 treba zúžiť a treba dať priestor tomu, aby sa korupčné trestné činy dostali čo najskôr na súd,“ dodala Kolíková s tým, že súdy majú povedať, či došlo alebo nedošlo k spáchaniu trestných činov.

Podľa vicepremiérky a šéfky strany Za ľudí Veroniky Remišovej nie je toto prvýkrát, čo generálny prokurátor pomocou paragrafu 363 pomohol nominantom, či priamo politikom strán Smer-SD a Hlas-SD. „Súčasný stav je zodpovednosťou všetkých, ktorí za zvolenie Maroša Žilinku v parlamente hlasovali. Po kauzách ako únos Vietnamca, zneužívaní paragrafu 363 a nadbiehaní ruskej propagande je najvyšší čas, aby pani prezidentka podala na Maroša Žilinku disciplinárny návrh, keďže pri súčasnom zložení parlamentu sa 90 zásadových a statočných poslancov potrebných na tento úkon nenájde,“ doplnila Remišová.

Prvý námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera dnes informoval, že v súvislosti s obvinením bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ako aj expremiéra Roberta Fica v kauze známej ako Súmrak zistil porušenia zákona v ich neprospech a uznesenia o vznesení obvinenia zrušil. Kritizoval napríklad nedostatočné vymedzenie skutkov v uznesení o vznesení obvinenia pre založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny. Vyšetrovateľ sa podľa prokuratúry má po zrušení obvinení vecou znova zaoberať a rozhodnúť.

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme. 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite