Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Bielymi vranami sú enviroaktivistka, majiteľ Teplárne a udelené bolo i jedno výnimočné ocenenie

.sita .slovensko

Pätnásty ročník ocenenia sa niesol v duchu hesla „Obstáť v historických chvíľach a sila nájsť v sebe to najlepšie“, ktoré spája aj ocenené príbehy.

Bielymi vranami sú enviroaktivistka, majiteľ Teplárne a udelené bolo i jedno výnimočné ocenenie SITA/Branislav Bibel

bielymi vranami sú enviroaktivistka Martina Paulíková, majiteľ Teplárne Roman Samotný a udelené bolo i jedno výnimočné ocenenie. Tretie ocenenie je otvorené pre každého, kto nejakým spôsobom pomohol Ukrajine a jej obyvateľom po ruskej invázii, prípadne sa pokúsil zmierniť dôsledky vojny. Je to prvýkrát v dejinách ocenenia, kedy sa rada rozhodla udeliť ocenenie symbolicky otvorené pre každého. Pätnásty ročník ocenenia sa niesol v duchu hesla „Obstáť v historických chvíľach a sila nájsť v sebe to najlepšie“, ktoré spája aj ocenené príbehy. V tlačovej správe to uviedla PR manažérka bARSdobrýchýr Zuzana Golianová.

Martina Pauliková sa temer tri desaťročia usilovala o zastavenie výstavby vodnej nádrže v okolí Slatinky, čo sa tento rok za jej prispenia aj podarilo, keďže vláda vyhlásila oblasť za chránené územie európskeho významu. Štát na území nesmie stavať. Výstavba nádrže by znamenala zaplavenie dediny i vzácnych biotopov. „Tento príbeh jasne ukazuje silu vytrvalosti, principiálnosti a konštruktívneho prístupu aj napriek zdanlivo beznádejnej situácii, ktorá nás ďaleko presahuje. Prístup Martiny Paulíkovej a komunity okolo nej je v našich končinách výnimočný a dokazuje silu občianskej spoločnosti,“ vyjadrila sa členka Rady Eva Kováčechová.

Majiteľ kaviarne Tepláreň a dlhoročný LGBTI+ aktivista Roman Samotný bol ocenený za ľudskú odvahu, otvorenosť a za dlhodobé vytváranie bezpečného slobodného priestoru pre LGBTI+ komunitu. To robil i napriek tomu, že sa dlhodobo stupňujú útoky určitej časti spoločnosti. Ocenenie Biela vrana získal aj za vernosť ideálom a odvahu pokračovať v reprezentácii LGBTI+ komunity aj po teroristickom útoku na návštevníkov Teplárne. Členka Rady Zuzana Wienk povedal, že by bolo pochopiteľné, keby sa stiahol, keďže zažil traumu a po útoku sa stal viditeľným terčom. „On mal však silu pretaviť zažitú hrôzu na inšpiráciu a povzbudenie pre celú komunitu. To je veľmi výnimočné. Je povinnosťou spoločnosti urobiť všetko preto, aby sa členovia LGBTI+ komunity cítili bezpečne a slobodne,“ dodala Wienk.

Rada Bielej vrany pripustila, že rozsah pomoci a solidarity pre Ukrajiny nemožno zmapovať, a tiež nemožno zmerať či porovnávať skutky jednotlivcov a skupín, ani príbehy pomoci a odvahy. „Také porovnanie by Rada ani nepovažovala za správne. Správny a odvážny je každý čin, ktorý vychádza z hodnôt a reálnych možností daného jednotlivca. Preto tento rok udeľuje Rada BV výnimočne ocenenie Biela vrana symbolicky skupine vybraných aktérov z najrôznejších častí spoločnosti, ktorých pomoc a podpora boli výnimočné a nespochybniteľné. Tento výber je pripravený v spolupráci so širokým okruhom aktérov a s rešpektom k regionálnej, profesijnej, či inej diverzite. Neašpiruje však na objektivitu,“ uviedol zástupca Rady Tomáš Němeček. Týmto spôsobom sa rada rozhodla vyzdvihnúť prínos jednotlivcov, samospráv, firiem, ale aj mimovládnych organizácií, profesijných skupín či štátu. Riadila sa pritom prieskumom Úradu splnomocnenca pre rozvoj občianskej spoločnosti, ktorý zmapoval finančné prostriedky, materiálnu pomoc i dobrovoľnícku pomoc.

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme. 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite