Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Prezidentka podala jednu referendovú otázku na Ústavný súd SR

.tasr .slovensko

Prezidentka Zuzana Čaputová poslala referendovú otázku týkajúcu sa podania demisie vlády na Ústavný súd SR. Od rozhodnutia súdu bude závisieť, či referendum, ktoré prezidentka vypíše, bude mať jednu alebo dve otázky. TASR o tom informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

Prezidentka podala jednu referendovú otázku na Ústavný súd SR SITA/Branislav Bibel Prezidentka SR Zuzana Čaputová počas vyhlásenia o ďalšom postupe v súvislosti s referendom o skrátení volebného obdobia. Bratislava, 12. september 2022

otázku, či ľudia súhlasia s tým, že vláda SR má bezodkladne podať demisiu, po konzultácii s viacerými ústavnými právnikmi považuje Čaputová za spornú z hľadiska ústavnosti. „Ak Ústavný súd skonštatuje, že otázka je v poriadku, vypíšem referendum s oboma otázkami,“ uviedla.

V tomto prípade existuje podľa prezidentky viacero pochybností a v tejto súvislosti pripomína minuloročné rozhodnutie ÚS SR. Ten vtedy povedal, že referendom ani iným spôsobom, ktorý nie je uvedený v ústave, nie je možné ukončiť funkčné obdobie orgánu verejnej moci. „Toto vyjadrenie sa teda môže týkať aj vlády. Inak povedané, skrátiť funkčné obdobie orgánom verejnej moci referendom bude možné iba vtedy, ak to bude predpokladať ústava, a tá to nateraz ako spôsob neuvádza,“ skonštatovala hlava štátu.

Prezidentka vypíše referendum týkajúce sa predčasných volieb minimálne s jednou otázkou. V referende určite bude tá o skrátení volebného obdobia Národnej rady SR, či už referendom, alebo rozhodnutím parlamentu, a o vypísaní predčasných volieb. Podľa nej je v súlade s ústavou.

Predstavitelia opozičného Smeru-SD odovzdali koncom augusta v Prezidentskom paláci 406.039 podpisov za vyhlásenie referenda o páde vlády a zmene Ústavy SR. Parlamentná aj mimoparlamentná opozícia by chcela cez referendum dosiahnuť predčasné voľby.

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme. 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite