Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Iniciatíva Za slušné Slovensko žiada Juraja Šeligu o vzdanie sa mandátu v parlamente

.sita .redakcia .slovensko

Podľa iniciatívy zahodil Šeliga ideu slušného Slovenska tým, že hlasoval za schválenie prorodinného balíčka.

Iniciatíva Za slušné Slovensko žiada Juraja Šeligu o vzdanie sa mandátu v parlamente SITA/Branislav Bibel

iniciatíva Za slušné Slovensko a občianska platforma Nie v našom meste žiadajú Juraja Šeligu (Za ľudí), aby sa vzdal mandátu poslanca v parlamente. Podľa iniciatívy Šeliga zahodil ideu slušného Slovenska tým, že hlasoval za schválenie prorodinného balíčka. Informovala o tom koordinátorka iniciatívy Nie v našom meste Martina Strmeňová v tlačovej správe.

„Musíme sa ozvať aj z pozície našej osemročnej práce v boji proti strane Kotlebovci – ľudová strana Naše Slovensko a im podobným zoskupeniam, a z pozície, že naša občianska platforma vznikla ako reakcia na zvolenie Kotlebu do pozície predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja. S mnohými tvojimi krokmi a rozhodnutiami sme nemuseli súhlasiť, ale tvoje posledné hlasovanie je pre nás signálom, že si zahodil ideu slušného Slovenska," uvádza Strmeňová.

Podľa manifestu Za slušné Slovensko by politika nemala byť špinavá hra o svoj vlastný prospech. Slovensko je parlamentná demokracia, ktorú tvoria aktívni občania a zodpovední politici. „My všetci voláme po tom, aby do politiky išli slušní ľudia, ktorým záleží na Slovensku a sú pripravení zodpovedne vykonávať službu vo verejnom záujme," píše sa v manifeste iniciatívy.

Prorodinný zákon, ktorý Šeliga podporil, obsahuje systém podpory krúžkov, ktorý podľa iniciatívy vylučuje rodiny, ktoré si nemôžu dovoliť smartfóny a nemajú neobmedzený prístup k internetovému pripojeniu. Po dvoch rokoch okliešteného online vzdelávania pre deti zo zraniteľných komunít, na ktoré upozorňovalo mnoho ľudskoprávnych organizácií, považuje hlasovanie poslanca za nepochopiteľné.

celé znenie vyhlásenia

Milý Juraj,

ako členovia iniciatívy Za slušné Slovensko v Banskej Bystrici, ale najmä členovia a členky občianskej platformy Nie v našom meste, ktorá v Banskej Bystrici organizovala všetky zhromaždenia a jej základnou misiou je boj proti extrémizmu a radikalizácii, Ťa žiadame, aby si sa vzdal mandátu poslanca Národnej rady SR.

Musíme sa ozvať aj z pozície našej osemročnej práce v boji proti ĽSNS a im podobným zoskupeniam a z pozície, že naša občianska platforma vznikla ako reakcia na zvolenie Kotlebu do pozície predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja.

S mnohými Tvojimi krokmi a rozhodnutiami sme nemuseli súhlasiť, ale Tvoje posledné hlasovanie je pre nás signálom, že si zahodil ideu slušného Slovenska.

„Politika by nemala byť špinavá hra o svoj vlastný prospech. Slovensko je parlamentná demokracia, ktorú tvoria aktívni občania a zodpovední politici. My všetci voláme po tom, aby do politiky išli slušní ľudia, ktorým záleží na Slovensku a sú pripravení zodpovedne vykonávať službu vo verejnom záujme.“ Tak znela časť manifestu Za slušné Slovensko.

Juraj, včera si sa spreneveril všetkému, kvôli čomu sme stáli na námestiach. Hlasoval si spolu s Marekom Kotlebom, Mizíkom, Krupom a ďalšími fašistami za nezmyselný zákon, pri ktorom minister financií protizákonne obišiel všetky pravidlá štandardného legislatívneho procesu. To môžeme nazvať všeličím, napríklad opľutím právneho štátu, ale určite to nie je slušné Slovensko.

Nemôžeme opomenúť aj samotný obsah zákona, pretože (nielen) od začiatku pandémie bojujeme za to, aby sa s rodinami zo zraniteľných komunít zaobchádzalo dôstojne. Prorodinný zákon, ktorý si včera podporil, obsahuje systém podpory krúžkov, ktorý de facto absolútne vylučuje rodiny, ktoré si skrátka nemôžu dovoliť smartfóny a nemajú neobmedzený prístup k internetovému pripojeniu. Po dvoch rokoch okliešteného „online“ vzdelávania pre deti zo zraniteľných komunít, na ktoré upozorňovalo mnoho ľudskoprávnych organizácií vrátane nás, je Tvoje hlasovanie nepochopiteľné. 

Staviame sa aj za samosprávy, ktoré vďaka tomuto zákonu prichádzajú o potrebné zdroje na spolufinancovanie unikátnych rozvojových projektov, ktoré sa pripravovali mesiace až roky v spolupráci všetkých socioekonomických partnerov.

Juraj, takto sa v právnom štáte zákony za miliardu ročne neprijímajú.

Juraj, s fašistami sa nerobia dohody, s fašistami sa nehlasuje.

Za občiansku platformu Nie v našom meste a banskobystrických organizátorov a organizátorky iniciatívy Za slušné Slovensko

 • Gabriela Birošová
 • Jakub Pohle
 • Ivana Figuli
 • Ingrid Krajčovičová
 • Jozef Sedilek
 • Jaromír Krško
 • Zuzana Szabóová
 • Dagmar Sedíleková
 • Beata Hirt
 • Jolana Nátherová
 • Martina Strmeňová

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme. 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite