Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Akcia .týždňa: Presvedč jedného nevoliča

Respirátory už vo väčšine interiérov netreba, zrušila sa aj povinná karanténa

.tasr .slovensko

Od štvrtka už nie je povinné prekrytie horných dýchacích ciest v exteriéroch ani vo väčšine interiérov. Respirátor je naďalej povinný pre personál i návštevníkov zdravotníckych zariadení a zariadení sociálnych služieb, pacientov v čakárňach u lekára i zákazníkov lekární.

Respirátory už vo väčšine interiérov netreba, zrušila sa aj povinná karanténa SITA/AP Photo/Wayne Parry

zrušila sa aj povinná karanténa po kontakte s pozitívne testovanou osobou na covid-19. Vyplýva to z vyhlášok Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Prekrytie horných dýchacích ciest tak už nie je povinné v exteriéroch, teda ani na hromadných podujatiach organizovaných vonku a nie je povinné ani vo väčšine interiérov vrátane verejnej hromadnej dopravy, taxislužieb a hromadných podujatí. Hlavný hygienik SR Ján Mikas napriek tomu pripomína, že stále ide o jednoduchú a efektívnu cestu, ako znižovať riziko prenosu nákazy.

"Je v úplnom poriadku, ak sa aj pri pozitívnom vývoji epidemickej situácie rozhodnete naďalej chrániť a respirátor si nasadíte v situáciách, ktoré vyhodnotíte ako rizikové. Nosenie tejto ochrannej pomôcky má stále význam, ak sa chystáte stretnúť s osobami vo vyššom veku, chronicky chorými, tehotnými ženami, či inými osobami náchylnými na infekcie či na ťažší priebeh ochorení. Rovnako má význam, ak sa pred ich návštevou vyhnete rizikovým miestam, najmä takým, kde sa zdržuje väčší počet cudzích ľudí," povedal Mikas.

Respirátory ostávajú povinné pre personál a návštevníkov v nemocniciach a zariadeniach sociálnych služieb. Klienti a pacienti ich mať nemusia. Výnimku majú okrem iných aj deti do šesť rokov.

Od štvrtka sa zrušila aj povinná karanténa po kontakte s pozitívne testovanou osobou na covid-19. "Úzky kontakt zostáva v karanténe iba vtedy, ak jeho všeobecný lekár posúdi karanténu ako potrebnú zo zreteľa hodných epidemiologických dôvodov, ktorými sú najmä dlhodobý úzky kontakt s osobou pozitívnou na ochorenie, ohrozenie imunodeficientnej osoby na pracovisku," priblížil ÚVZ SR. Pokiaľ sa neobjavia príznaky ochorenia, skončí sa po uplynutí piatich dní. Pravidlá pre izoláciu pozitívnych osôb sa nemenia.

Zmeny po stredajšom rokovaní vlády avizoval minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) spolu s hlavným hygienikom. Podľa šéfa rezortu sa epidemiologická situácia na Slovensku naďalej zlepšuje.

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme. 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite