Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Slovensko čaká zdražovanie, NBS nevylučuje ani zastavenie ekonomického rastu

.sita .slovensko

V najbližších troch rokoch sa bude ekonomický rast hýbať podľa centrálnej banky medzi dvoma až troma percentami, no nevylučuje zastavenie ekonomického rastu.

Slovensko čaká zdražovanie, NBS nevylučuje ani zastavenie ekonomického rastu SITA/Ľudovít Vaniher

ceny na Slovensku budú rásť a ekonomický rast je otázny. Ako ďalej na stredajšej tlačovej konferencii povedal guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír, očakáva sa, že priemerná tohtoročná inflácia sa bude hýbať niekde okolo úrovne ôsmich percent. V ďalšom roku sa čaká ďalšie zdražovanie, inflácia by sa mala hýbať niekde medzi úrovňami 10 až 14 %. To bude zároveň znamenať aj pokles reálnych miezd. Čo sa týka ekonomického rastu, čaká sa oslabenie. V najbližších troch rokoch sa bude hýbať medzi dvoma až troma percentami. No pri tom najhoršom scenári je možné aj to, že sa ekonomický rast v budúcom roku zastaví.

„Dobré správy sa už dávno minuli,“ skonštatoval Kažimír. Žijeme podľa neho v „prognostickom pekle“, máme za sebou dva roky niekoľkých covidových vĺn, do toho prišiel vážny vojenský konflikt. „To všetko je spojené s obrovskou neistotou,“ poznamenal Kažimír. V tejto situácii Národná banka Slovenska neprichádza pri svojej predikcii s pevnými číslami, ale s rôznymi scenármi ďalšieho ekonomického vývoja. Prvý je vojnový, druhý dramatický vojnový, tretí je scenár bez vojny. Následky vojny by Slovensko podľa neho mohli stáť 4-7 % HDP.

Ako pokračoval viceguvernér Národnej banky Slovenska Ľudovít Ódor, pri scenári bez vojny chceli poukázať aj na to, že už predtým sa uvažovalo s relatívne výrazným rastom cien plynu. Už vtedy národná banka predpokladala, že tak či tak inflácia porastie. To, čo je zatiaľ málo viditeľné, no môže mať podľa neho vplyv, sú fiškálne náklady. Ak nárast cien vyskočí, prejaví sa to aj na strane výdavkov vo verejných financiách. Čo sa týka verejných financií, v scenári bez vojny predpokladali, že čísla budú lepšie, ako v skutočnosti. No aktuálne v tých vojnových scenároch bude veľmi ťažké ísť podľa Ódora s deficitom nižšie ako 4 až 6 % HDP.

Niečo málo pozitívne, čo môže podľa neho pomôcť Slovensku, ktoré starne, keby sme v rámci migrácie ľudí vedeli zapojiť na trhu práce. V rámci zamestnanosti môžu v určitých scenároch nastať poklesy, napriek migrácii, ale to bude súvisieť so zníženým dopytom a exportom. „Snažili sme sa do scenárov dať maximum možných informácií, ktoré máme. Ale v tejto technologickej dobe a najmä vo vojnových časoch, to, čo ste mali informáciu pred piatimi minútami, je už stará informácia. Skôr to berte ako taký vejár, kde sa skutočnosť môže hýbať v najbližšom období,“ dodal Ódor.

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme. 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite