Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Martin Mojžiš: Najlepšie je byť mafián a plagiátor

.martin Mojžiš .slovensko

Veta „lepšie byť mafián ako plagiátor”, ktorú Robert Fico adresoval Borisovi Kollárovi, je poučná. Predseda Smeru nám touto vetou umožnil, asi nechtiac, nahliadnuť do svojho vnútra. Otázkou je, či je tá veta nielen poučná, ale aj pravdivá. To sa ešte len ukáže.

Martin Mojžiš: Najlepšie je byť mafián a plagiátor TASR/JÁN KOTIAN 23. september 2021, Bratislava: Poslanec Robert Fico počas schôdze v Národnej rade, na ktorej mala opozícia odvolávať ministra vnútra Romana Mikulca. Odvolávanie sa skončilo slovnou prestrelkou s predsedom parlamentu Borisom Kollárom.

kým začneme uvažovať o pravdivosti Ficovej vety, asi sa treba pokúsiť urobiť si poriadok v pojmovom zmätku, ktorý mohla táto veta vyvolať. Zaznela totiž v rámci slovnej prestrelky medzi Ficom, B. Kollárom a Matovičom, z ktorých prví dvaja majú povesť mafiánov a druhí dvaja povesť plagiátorov. Fico pritom reagoval na poznámku B. Kollára o mafiánoch, v ktorej B. Kollár (a následne asi aj Fico) rozumeli pod mafiánom Fica, nie B. Kollára. Pod plagiátorom rozumeli zrejme obidvaja B. Kollára aj Matoviča, ale nie je to isté.

Aby sme si urobili jasno v používaných pojmoch, budeme odteraz pre potreby tohto článku považovať (v súlade s prevládajúcim názorom) Fica za mafiána, Matoviča za plagiátora a B. Kollára za mafiána a plagiátora. Tak a teraz, keď máme poriadok v definíciách, môžeme sa vrátiť k otázke, či je naozaj lepšie byť mafián ako plagiátor.

mafián a plagiátor (dvaja)

Je lepšie byť bývalý predseda vlády a súčasný opozičný poslanec, ktorému hrozí kriminál, alebo bývalý predseda vlády a súčasný nekompetentný minister, ktorému hrozí fiasko v najbližších voľbách? Odpoveď závisí od tých volieb. Ak v nich Fico bude môcť kandidovať, t. j. ak nebude dovtedy odsúdený, voľby budú zrejme definitívnym dôkazom Ficovej teorémy (s dôrazom na slovo definitívny, pričom Ficovu vetu budeme potom na večné časy nosiť v prvomájových sprievodoch napísanú žltými písmenami na červených transparentoch). V tejto chvíli však ešte nie je jasné nič a o celej veci sa vedie búrlivá akademická debata medzi políciou, policajnou inšpekciou, tajnou službou, prokuratúrami a súdmi.

„Tak, a teraz si už len zopakujme, čím nominantom je šéf SIS aj generálny prokurátor. Vyjde nám, že Boris Kollár má možno príležitosť zarobiť najväčšie peniaze v celom svojom živote.“

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite