Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Mrhanie zdrojmi, vyhlásil Sulík. Proti Matovičovmu plošnému testovaniu sa dvihol odpor, kritizujú ho aj vedci a odborníci

.tomáš Zemko .slovensko

Treba testovať v ohniskách nákazy či vo veľkých podnikoch, nie celoplošne, odkazujú Matovičovi odborníci. Proti celoplošnému testovaniu je aj koaličná strana SaS a problémy s ním má aj Za ľudí.

Mrhanie zdrojmi, vyhlásil Sulík. Proti Matovičovmu plošnému testovaniu sa dvihol odpor, kritizujú ho aj vedci a odborníci SITA/Branislav Bibel

keď v pondelok na tlačovej besede popoludní premiér Igor Matovič oznamoval aktuálny stav pandemickej situácie na Slovensku, priniesol si so sebou graf. Zvýraznený na ňom bol aktuálny vývoj počtu infikovaných a zároveň aj teoretický druhý a oveľa lepší vývoj, ak by sa spravilo plošné testovanie, ktoré on presadzuje.

Graf zožal kritiku od viacerých odborníkov. Napríklad bývalý šéf Inštitútu zdravotnej politike Martin Smatana v relácii .pod lampou povedal, že „jeho informatívna hodnota je strašne skresľujúca“. Tlačovku označil za „zavádzajúcu vo viacerých kľúčových faktoch.“

Matematik zaoberajúci sa koronakrízou Richard Kollár napísal na Facebooku zase toto: „Azda niekto čaká, že tu teraz vymenujem všetky tie dnešné argumentačné prešľapy. Na to ale nemám. Sú kopce, pod ktorými si povieme, že sú príliš vysoké.“ Ďalej dodal, že „málokedy v hlavných médiách počúvame také nezmysly ako padli dnes.“

sulík: je to mrhanie prostriedkov

Kritika sa dvihla aj proti Matovičovmu nápadu plošne otestovať v niekoľkých kolách celú krajinu. V pondelok na tlačovke vyhlásil, že „iná cesta nie je“ a dodal, že „treba to urobiť tak, ako to bolo na jeseň na Orave, systematické testovanie v troch vlnách za sebou, inak to nefunguje,“ uviedol Matovič.

Problémovejšia však môže byť kritika od spoluvládnucich strán. Deň po tlačovke sa ozval šéf SaS Richard Sulík, keď vyhlásil, že plošné testovanie je „mrhanie personálnymi, organizačnými a materiálnymi zdrojmi“. Predbežne SaS súhlasí s plošným testovaním iba v najzamorenejších okresoch.

Čo zatiaľ vieme o Matovičom testovaní

  • opakovať sa má v okresoch až dovtedy, kým úroveň incidencie neklesne pod 0,5 percenta,
  • pretestovanie sa má zrealizovať o necelé dva týždne,
  • samosprávy v najpostihnutejších regiónoch premiér vyzval, aby, pokiaľ majú na to kapacity, uskutočnili testovanie už najbližší víkend,
  • absolvovanie testu má byť podmienkou na uplatnenie si výnimky zo zákazu vychádzania vrátane cesty do práce či pobytu v prírode.

Viacerí predstavitelia z ďalšej koaličnej strany Za ľudí tiež nie sú presvedčení o potrebe celoplošného testovania. „Na tom, že testovanie je jedným z nástrojov riešenia pandémie, hoci to nie je ani všeliek, ani atómová bomba, sme sa zhodli všetci. Testovanie treba používať efektívne, účelne, tam, kde má najväčší dosah,“ vyhlásila predsedníčka Za Ľudí Veronika Remišová pre agentúru TASR s tým, že konkrétne riešenie ešte nevidela a radšej by sa zamerala na očkovaciu kampaň.

Podpredseda parlamentu Šeliga napísal, že „súhlasím s testovaním, ale jedným dychom dodávam, že iba vtedy, ak neohrozí už aj tak kolabujúce nemocnice a ich nesmierne vyťažený personál. Verím, že nájdeme model, ako to spraviť.“

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite