Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Slovenské osobnosti roku 2020

.redakcia .slovensko

.týždeň vybral najväčšie osobnosti Slovenska v roku 2020.

Slovenské osobnosti roku 2020 BORIS NÉMETH 13. január 2020 Pezinok: Prvý deň procesu s Mariánom Kočnerom a Alenou Zsuzsovou na špecializovanom trestnom súde. Ich obvinenie je úspechom radových vyšetrovateľov a policajtov.

vyšetrovatelia a prokurátori

Za hlavnú domácu osobnosť roka 2020 vyhlasuje .týždeň vyšetrovateľov a prokurátorov, pretože najvýznamnejšie zmenili tvár Slovenska, Po mene ich nepoznáme (ak poznáme, ich mená nezverejňujeme, kým ich nezverejnia oni sami). Poznáme ich však po ovocí. Búrka, Dobytkár, Víchrica, Očistec, Judáš – názvy policajných akcií, v rámci ktorých skončili vo vyšetrovacej väzbe dovtedy nedotknuteľní ľudia.

.týždeň

V rámci akcie Búrka to bola už v marci bývalá štátna tajomníčka na ministerstve spravodlivosti Monika Jankovská (okrem iných). V akcii Dobytkár to bol v júli jeden z bossov celej éry Smeru Norbert Bödör (okrem iných). V rámci akcie Víchrica to bol v októbri obávaný Zoroslav Kollár (okrem iných). V tom istom mesiaci išiel do väzby aj špeciálny prokurátor Dušan Kováčik (vtedy ešte vo funkcii). V rámci akcie Očistec to bol v novembri bývalý policajný prezident Tibor Gašpar (a s ním prakticky celé bývalé vedenie NAKA). V rámci akcie Judáš to bol v decembri ďalší bývalý policajný prezident Milan Lučanský. A v decembri skončil vo väzbe aj hlavný protagonista nahrávky Gorila a skupiny Penta Jaroslav Haščák.

To všetko má na konte zopár vyšetrovacích tímov. A ryba tentoraz nevonia od hlavy. S úspechmi polície nemá veľa spoločné minister vnútra Mikulec, policajný prezident Kovařík (nehovoriac o predchádzajúcom policajnom prezidentovi Lučanskom), ani riaditeľ NAKA Zurian. A ani premiér Matovič. Im všetkým sa to len deje pred očami rovnako, ako nám ostatným.

Na rozdiel od iných sú mená dvoch (a oveľa viac ich nie je) prokurátorov, dozorujúcich spomínané akcie, známe. Volajú sa Ondrej Repa a Michal Šúrek. Ich mená prezradil verejnosti predseda Smeru Fico v snahe očierniť ich nezmyselným trestným oznámením. Logika jeho počínania však úplne vedľa nie je. Je to vcelku pochopiteľné kopanie koňa, ktorý tuší, že nie je ďaleko čas, keď prídu aj otázky pre neho samotného.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite