Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Rok, ktorý zmenil Slovensko

.štefan Hríb .eugen Korda .martin Mojžiš .slovensko .fototéma

Protestné zhromaždenia po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sme nesledovali len ako nestranní reportéri. Stáli sme aj na tribúnach. Prinášame vám tri prejavy, ktoré sú tiež súčasťou našej novej knihy.

Rok, ktorý zmenil Slovensko

sme unesený štát – a musíme si ho vziať späť

Za tie dva týždne padlo veľa slov. Priveľa slov a primálo činov. A padlo aj veľa masiek. Už vieme, že extrém v tejto krajine nie je iba Kotleba. Zistili sme, že k antisemitizmu a šíreniu nenávisti proti slobodnému svetu sa hanebnými konšpiráciami o Georgeovi Sorosovi – a už aj bláznivými konšpiráciami o týchto občianskych zhromaždeniach – pridali aj viacerí ústavní činitelia. Je to desivé, je to hanba a je to nebezpečné.

V tom všetkom sa však trochu rozplýva, prečo je dnes Slovensko na nohách a prečo tu teraz stojíme. Nie som tu kvôli vláde či opozícii. Všetci sme ľudia, všetci máme prednosti aj chyby, toto nie je konflikt anjelov a čertov. Necítim nenávisť. 

Lenže tu prišlo k vražde novinára, ktorý nemohol dokončiť svoju prácu. Vieme ešte, čo bolo v jeho nedokončenom článku? Bolo v ňom napríklad toto:

„Dvaja ľudia z okruhu človeka, ktorý prišiel na Slovensko ako človek obvinený v mafiánskom prípade v Taliansku, majú denný prístup k premiérovi krajiny – a vybral si ich Robert Fico osobne.“

A to nie je všetko. V článku Jána Kuciaka je aj toto:

„Dlhoročná ekonómka Vadalových firiem kandidovala za Smer v komunálnych voľbách. Samotný Vadala Smer masívne podporuje aj v kampani na sociálnych sieťach. Fica chválil medzi Talianmi, Kaliňáka bránil pred intrigánskou opozíciou a s Rašim sa hecovali na víťazstvo vo voľbách. V deň volieb Vadala horlil, že dnes všetci volíme správne 16 Smer a zajtra máme istotu, že Slovensko je v dobrých rukách. V predvolebnom čase sa chystal na konferenciu Smeru v Košiciach. Rašimu verejne odkazoval, že sa tam vidia. Stranu Smer nazýval naša strana. A keď vznikla súčasná vládna koalícia, pre Vadalu to bol dôvod na oslavu.“

Presne toto, od slova do slova, napísal Ján Kuciak v nedokončenom článku. A presne takýto je štát, v ktorom žijeme.

„Začínajú sa ozývať ľudia, ktorým nespravodlivosť prekáža.“

Zmyslom štátu nie je rast HDP, vlaky zadarmo, nízke či vysoké dane. Zmyslom štátu je spravodlivosť. Lenže Slovensko dnes nie je spravodlivý štát.

Je fantastické, že sa začínajú ozývať ľudia, ktorým nespravodlivosť prekáža. Chcem aj za nás novinárov veľmi oceniť včerajšie vystúpenie, odvahu a odhodlanie prokurátora Vasiľa Špirka. Ale chcem oceniť aj dlhodobú odvahu a odhodlanie tých umelcov, rešpektovaných osobností, predstaviteľov cirkví a áno, aj politikov, ktorí chcú už dlho iné, lepšie Slovensko.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite