široký roky popieral, že by spoločnosť Váhostav vlastnil. Bál sa, že by to preťalo biznis so štátom. Prezradil ho až súbor protischránkových pravidiel, po ktorých sa jeho meno objavilo v registri konečných užívateľov výhod.
Úrad pre verejné obstarávanie začal vyšetrovať vlastnícku štruktúru Váhostav v roku 2016. Keďže firma odmietla doložiť, kto sú jej skutoční vlastníci, 3. januára 2017 dostala pokutu 20 000 eur. Široký potom v polovici januára 2017 priznal, že za spleťou schránkových firiem stojí práve on. V poslednom čase však vzbudil pozornosť opäť. Ako ukázala analýza ÚVO, vlastnícka štruktúra Váhostavu pripomína zloženie niekdajšieho oddelenia Štátnej bezpečnosti.
Časť vlastníckej štruktúry sa zmenila 25. júla 2016 a smeruje do Českej republiky. Česká spoločnosť Helston Investments získala takmer 30-percentný podiel vo Váhostave, ktorý prevzala od novozélandskej schránkovej firmy Beacon Holdings. Úrad však podozrieval Helston Investments, že je riadená takzvanými bielymi koňmi. ÚVO preto požiadal o spoluprácu banku, ktorá zastrešovala prevod akcií. Banka teda na základe zákona o boji proti praniu špinavých peňazí poslala ÚVO kópiu vyhlásenia o skutočnom vlastníctve Helstonu. „V tomto dokumente pán Ing. Juraj Široký vyhlásil, že je konečným užívateľom výhod spoločnosti Helston Investments,“ píše úrad v 30-stranovej analýze.
Hoci sa Široký pre banku k podielu v Helston Investments priznal, v Obchodnom registri zastupuje firmu iba predseda správnej rady a štatutárny riaditeľ Josef Poštulka. Kto to je? Podľa štátnych archívov bývalý nadriadený Širokého a major komunistickej tajnej služby.
Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.