Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Mýtus o politike jedného dieťaťa

.marína Gálisová .slovensko

Dejiny si zapamätajú politiku jedného dieťaťa ako najextrémnejší príklad štátneho zasahovania v modernej ére. A pravdepodobne ju zhodnotia ako veľmi nákladný omyl.

Mýtus o politike jedného dieťaťa Imaginechina/Corbis/profimedia Čínska trojčlenná rodina počas výstavy v meste Nanking. Koncom októbra vláda oznámila koniec kontroverznej politiky jedného dieťaťa.

tieto slová napísal ešte v roku 2012 Cchaj Jung, profesor sociológie na University of North Carolina, ktorý sa venuje populačným trendom. Nájsť sa dajú v práci s názvom Population, Policy and Politics: How Will History Judge China's One-Child Policy? , ktorú vydal ešte s dvoma spoluautormi (Wang Feng a Ku Pao-čchang), a zverejnila ju nezisková organizácia Brookings Institution. Podľa týchto sociológov sa dá čínska politika jedného dieťaťa zaradiť na stupnici ohavnosti k sociálnym experimentom, ako je kultúrna revolúcia, a navyše neetická politika bola absolútne nepotrebná. Argumenty, že politika jedného dieťaťa zabránila populačnej explózii, ktorá by bola Čínu položila, totiž neplatia.

.bolo to efektívne?
Čínska populačná politika, ktorá povolila občanom priviesť na svet iba obmedzený počet detí (u väčšiny párov to bolo jedno dieťa), oficiálne platí od roku 1979. A napriek optimistickým správam z minulého týždňa zostáva v platnosti, lebo zákon o nej zatiaľ zmenený nebol, to sa čaká až v marci. Cieľom tejto politiky bolo obmedziť populačný rast, aby nedošlo k vyčerpaniu zdrojov. Podľa čínskeho vedenia to politika jedného dieťaťa úspešne zabezpečila.

Je zaujímavé, že aj mnohí západní komentátori tento argument preberajú – akoby uznávali, že politika jedného dieťaťa, hoci neetická, bola z praktických dôvodov nevyhnutná.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite