Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Škandalózny návrh zonácie TANAP-u znižuje ochranu národného parku a porušuje legislatívu Slovenska aj EÚ

.my sme les .slovensko

Návrh novej zonácie Tatranského národného parku (TANAP), ktorý oznámil Okresný úrad Prešov, zásadne znižuje úroveň ochrany nášho najstaršieho národného parku.

Škandalózny návrh zonácie TANAP-u znižuje ochranu národného parku a porušuje legislatívu Slovenska aj EÚ FB MY SME LES

materiál vypracovaný Správou TANAP-u nielenže nezodpovedá zákonným požiadavkám, ale ignoruje aj rozhodnutie Európskeho súdneho dvora a nové míľniky Plánu obnovy. Iniciatíva My sme les a občianske združenie Prales preto vyzývajú na jeho stiahnutie a prepracovanie.

Návrh je podľa ochranárov nekompletný – chýba povinný program starostlivosti, čo môže spôsobiť právnu neistotu pre tisíce vlastníkov a správcov pozemkov v národnom parku. „Okresný úrad v Prešove nám potvrdil, že takýmto dokumentom nedisponuje, čo je v priamom rozpore s legislatívou,“ upozorňuje Milan Olekšák z iniciatívy My sme les.

Šokujúce je tiež to, že Rada národného parku, ktorá je dôležitým poradným, odborným a konzultačným orgánom, nebola k návrhu vôbec prizvaná a neprerokovala ho. Ide pritom o najzásadnejší dokument, ktorý určuje budúcnosť ochrany TANAP-u.

Obsah zonácie je podľa ochranárov mimoriadne problematický. Návrh nezaraďuje tisícky hektárov starých lesov a biotopov hlucháňa hôrneho do prísne chránenej zóny A, hoci to vyžaduje Plán obnovy a odolnosti. Európska komisia minulý týźdeň formálne upozornila Slovensko, že po prehratom súdnom spore o ochranu hlucháňa hôrneho neprijalo potrebné opatrenia. V prípade nečinnosti hrozia Slovensku státisícové pokuty denne. Do zóny A takisto nie sú zaradené ani viaceré veľmi cenné lokality ako Trstený žľab, Kamenistá dolina či Baranec.

Pobúrenie vyvoláva zaradenie Jaloveckej doliny do najmenej chránenej D zóny, hoci ide o hodnotnú lokalitu. Minulotýždňový požiar v doline bol predstaviteľmi Ministerstva životného prostredia SR – ministrom Tomášom Tarabom a štátnym tajomníkom Filipom Kuffom – zneužitý na spochybnenie bezzásahového režimu. Okolnosti vzniku požiaru však vyvolali podozrenia z úmyslu s cieľom vytvoriť tlak na zníženie ochrany.

„Predloženým návrhom predstavitelia národného parku zahodili do koša štvrťstoročnú snahu o ochranu Tatier. Symbol našej národnej hrdosti chce táto vládna garnitúra a jej nominanti odovzdať do rúk ťažbárom, poľovníkom a developerom,“ varuje Ondrej Kameniar z iniciatívy My sme les.

Bývalý pracovník Správy TANAP Karol Kaliský dodáva: „Škandalózny návrh, ktorý dnes predkladá TANAP, je v skutočnosti namierený aj proti samotným neštátnym vlastníkom lesov v Západných Tatrách. Ak bude schválený, urbárnici môžu prísť o milióny eur z kompenzácií za neťaženie.“ Chýba totiž akákoľvek bezzásahová jadrová zóna v šiestich dolinách – táto je pritom podstatou každého národného parku.

Vyzývame Správu TANAP-u, aby návrh okamžite stiahla a prepracovala tak, aby zodpovedal zákonu, záväzkom z Plánu obnovy a odolnosti a predovšetkým potrebám ochrany prírody.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite