Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Opozícia kritizuje let špeciálom na futbal, podľa vlády nešlo o voľnočasovú aktivitu — čo to znamená podľa Maríny Gálisovej

.tasr .marína Gálisová .slovensko

Súčasťou cesty boli podľa zástupcov koalície aj stretnutia so zástupcami belgickej vlády i primátorom Frankfurtu nad Mohanom.

Opozícia kritizuje let špeciálom na futbal, podľa vlády nešlo o voľnočasovú aktivitu — čo to znamená podľa Maríny Gálisovej fb/andrej danko

opozícia kritizuje koaličných politikov za let vládnym špeciálom do Nemecka na futbalový zápas slovenskej reprezentácie na európskom šampionáte. Ministerstvo vnútra (MV) reagovalo, že návšteva zápasu sa uskutočnila na základe oficiálneho pozvania Slovenského futbalového zväzu i Únie európskych futbalových zväzov (UEFA) pre zástupcov vlády a parlamentu. Rezort vyhlásil, že nešlo o voľnočasovú aktivitu ústavných činiteľov.

Vládnym špeciálom podľa MV cestovali do Nemecka zástupcovia policajných zložiek, ktorí sa spolu s nemeckými bezpečnostnými orgánmi spolupodieľajú na bezpečnostných opatreniach v rámci futbalového šampionátu. „Na palube spolu s nimi leteli dvaja podpredsedovia Národnej rady SR, traja ministri, dvaja štátni tajomníci a asi 20 zástupcov z viacerých ministerstiev,“ priblížil rezort.

Ako dodal, súčasťou cesty boli aj stretnutia so zástupcami belgickej vlády i primátorom Frankfurtu nad Mohanom. Rozhodnutie letieť hromadne do Frankfurtu vládnym špeciálom sa podľa rezortu udialo po dôkladnom bezpečnostnom a ekonomickom posúdení. Náklady na let proporčne rozdelia medzi päť rezortov.

„Tento druh dopravy je v našich podmienkach úplne bežný. Aj v minulosti pravidelne štátni predstavitelia za každej vlády opakovane využívali služby Leteckého útvaru MV SR na účasť na reprezentačných udalostiach, ako sú olympijské hry, majstrovstvá sveta a podobne, s čím ráta aj štátny rozpočet,“ ozrejmil rezort.

Opozičné KDH pre let vyzvalo vládnych politikov Andreja Danka (SNS), Matúša Šutaja Eštoka, Erika Tomáša a Petra Žigu (všetci traja Hlas-SD), aby nevyužívali vládny špeciál ako súkromnú letku. „Použiť vládny špeciál na odvoz do Nemecka na futbalový zápas Slovenska považuje KDH za papalášizmus najhrubšieho zrna a žiada vládnych predstaviteľov, aby si priznali chybu a všetky náklady v súvislosti s letom do Nemecka uhradili,“ uviedla hovorkyňa hnutia Lenka Kovár.

Poslanec opozičného hnutia Progresívne Slovensko (PS) Dávid Dej žiada vysvetlenie, prečo ministri a podpredsedovia parlamentu leteli do Nemecka na futbal bez informovania o pracovnom programe. Verejné zdroje musia byť podľa neho využívané s maximálnou zodpovednosťou a za účelom, na ktorý boli určené, a nie na súkromnú zábavu politikov. „Ak sa potvrdí, že zneužili svoje postavenie a peniaze daňových poplatníkov, vyzývame pánov Eštoka, Danka, Žigu, Druckera i Tomáša na okamžité ospravedlnenie sa a úhradu všetkých nákladov spojených s cestou do Frankfurtu,“ podotkol Dej.

Opozičná poslankyňa Veronika Remišová (hnutie Slovensko, Za ľudí, KÚ) poukázala, že mnohí Slováci cestovali na zápas do Nemecka za vlastné peniaze. Je preto podľa nej neprijateľné, že vláda zneužíva letku na svoje „papalášske zábavy“. „Zjavne im nestačí, že si zvýšili plat na 10.000 eur, ešte musia okrádať ľudí na svoje výlety. Peniaze by mali okamžite vrátiť ľuďom a let zaplatiť z vlastných peňazí,“ poznamenala.

Predseda poslaneckého klubu hnutia Slovensko, Za ľudí, KÚ Michal Šipoš tvrdí, že let stál daňových poplatníkov viac ako 30.000 eur. Koaličných politikov vyzýva, aby všetky náklady za let uhradili. Zároveň chce, aby letka MV hneď zverejnila aj zoznam ďalších pasažierov, ktorí leteli vládnym špeciálom. Na palube mal byť podľa Šipoša aj predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba. „Ministra športu pána Keketiho poslali na tento šampionát verejnou dopravou,“ podotkol poslanec. Doplnil, že šéf rezortu vnútra Šutaj Eštok by mal za tento let prevziať zodpovednosť. Klub zároveň osloví ostatných opozičných partnerov na zbieranie podpisov na odvolanie ministra vnútra.

Líder SaS Branislav Gröhling uviedol, že najskôr sa musí porozprávať s podpredsedom strany Drobom, aby mu bližšie vysvetlil okolnosti letu a či išlo o pracovnú cestu alebo nie. „Ak tam bude nejaké pochybenie, tak sa voči tomu postavíme a vyriešime to aj v rámci našej strany,“ povedal. 

vysvetlenie Maríny Gálisovej:

Základná otázka znie, či šlo o pracovnú cestu, alebo nie. A ak sa počas nej diala návšteva futbalu, tak to bola cesta prinajlepšom polopracovná alebo tretinovopracovná. Aj to len za predpokladu, že uvádzané rokovania so zástupcami belgickej vlády či primátorom Frankfurtu nad Mohanom neboli čistou formalitou, ale boli niečím, čo sa nedalo vybaviť inak ako lietaním práve teraz vládnym špeciálom. Foto rozjasaných „fanúšikov za štátne“ vyvoláva podozrenie, že žiadne „pracovné“ stretnutia by sa neboli odohrali, ak by sa nebol odohral zápas. (Kde sa vlastne tie „pracovné“ stretnutia konali? Kedy? Nie v prestávke futbalového zápasu vo VIP lóži? A čo sa počas nich vyrokovalo? A bol tento program riadne zaevidovaný ako pracovný a aj naplánovaný?)

K ekonomickosti letu vládnym špeciálom len toľko, že keby bola jeho prevádzka ekonomická, nemusí ju hradiť štát. (To ozaj myslia vážne, že vo výsledku by si mal vlastne spytovať svedomie minister športu Keketi, ktorý cestoval verejnou dopravou?) A k tomu, že štátny rozpočet s podobnými nákladmi ráta, mám len jednu vetu: Veď práve to je problém.

Neupieram nikomu futbalovú radosť. Na futbal má právo ísť každý občan, zobrať hoci aj pratetu z piateho kolena. Za vlastné. Poznám rodinu, čo na ten štadión cestovala strastiplne železnicou, aby urobila radosť sebe a svojmu dieťaťu, ktoré miluje futbal. To dieťa bude raz možno reprezentovať Slovensko - ale preto tá rodina nežiada, aby jej cestu Slovensko preplatilo.

 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite