Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Čo riskuje Slovensko, keď neakceptuje nové postupy WHO?

.redakcia .slovensko .anketa

Slovensko ako jediná krajina odmietlo revidované postupy Svetovej zdravotníckej organizácie. Čo to znamená a čo to o nás vypovedá? Je to signál smerovania celej spoločnosti, ktorá odmietla fakty v mene detinského vzdoru?

Čo riskuje Slovensko, keď neakceptuje nové postupy WHO? SALVATORE DI NOLFI/KEYSTONE/AP/SITA 27. máj 2024 Ženeva, Švajčiarsko: Generálny riaditeľ WHO Adhan Ghebreyesus počas otváracieho prejavu 77. Svetového zdravotníckeho zhromaždenia.

pavol Čekan Ešte si mnohí pamätáme, ako sme počas pandémie každý deň sledovali počty nakazených a hospitalizovaných pacientov na Slovensku, ale aj v okolitých krajinách. To nám pomáhalo predvídať, kedy a ako silno udrie ďalšia pandemická vlna. To by sa bez spolupráce krajín nedalo. 

Ešte si mnohí pamätáme, ako na začiatku pandémie nebolo dostať rúška a respirátory, bol problém s testami, ventilátormi, a ako sa krajiny predbiehali, kto kúpi ďalšiu zásielku zdravotníckeho materiálu z Číny. Aj preto sme sa rozhodli vyvinúť naše slovenské certifikované PCR testy, aby sme boli na Slovensku sebestační. Až neskôr počas pandémie sa naučili krajiny spolupracovať, a preto sa napríklad v EÚ spoločne nakupovali vakcíny, testy, lieky atď. Veľmi to pomohlo. 

Ešte si mnohí pamätáme, ako farmafirma Pfizer poskytla zadarmo licenciu na liek proti covidu-19, len aby liečba mohla byť dostupná pre viac ako polovicu svetovej populácie, a aj týmto dopomohla ukončiť pandémiu. Bez spolupráce krajín, farmafiriem, biotechnologických firiem, vedeckých inštitútov, vedcov, lekárov a taktiež politikov by sa nám nepodarilo tak úspešne bojovať s novým koronavírusom a ušetriť desiatky miliónov životov ľudí po celom svete.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite