Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Folkloristi odmietajú pohrobkov fašizmu

.redakcia .slovensko

Folklórne osobnosti Slovenska a odborníci na tradičnú ľudovú kultúru sa znovu spojili v spoločnom občianskom vyhlásení odmietajúcom politikov s fašistickým pozadím.

Folkloristi odmietajú pohrobkov fašizmu

sprievodné krátke video upozorňuje na snahu týchto politikov postupnou zmenou imidžu prekryť svoju minulosť, pričom často zneužívajú aj tradičnú ľudovú kultúru.

Pod občianskym vyhlásením je podpísaných takmer 200 odborníkov a významných osobností slovenského folklorizmu rôzneho veku a zamerania: etnológov, choreografov, interpretov, pedagógov, vedúcich folklórnych súborov a hudobných zoskupení, ale aj zberateľov či výrobcov ľudového odevu.

Podobné vyhlásenie podpísali folkloristi aj pred tri a pol rokom. V tom aktuálnom konštatujú, že ich pôvodné posolstvo sa aj po tomto čase bohužiaľ stále javí rovnako nástojčivé. Pripomínajú krízy posledných rokov a problémy, do ktorých sa kvôli nim dostala väčšina spoločnosti, ako aj následné sklamanie, pohoršenie, či hnev na politikov, ktorí nesú svoju časť zodpovednosti. Obávajú sa však, “čo všetko môže tento hnev zničiť, keď sa nezastaviteľne rozhorí v celospoločenský požiar”. Upozorňujú na politikov s fašistickým pozadím, ktorí sa od svojich nebezpečných názorov doteraz jasne nedištancovali, len ich navonok skrývajú za „vyhýbavé odpovede, saká a ľudové kroje“. Táto pretvárka, metaforicky stvárnená prezliekaním, je aj ústredným motívom krátkeho videa, uzatvoreného hlavným posolstvom iniciatívy: „Vieme, že časy sú ťažké. No aj tak nevolíme pohrobkov fašizmu. Nech si oblečú čokoľvek.“

Instagram: profil @nievmojomkroji  https://www.instagram.com/nievmojomkroji_/

Ak si predplatíte digitálne predplatné alebo tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite