Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Hríb, Mojžiš: Darebáci

.štefan Hríb .martin Mojžiš .názory .spoločnosť

Termín „darebácke štáty“ (anglicky „rogue states“) bol populárny najmä v 90. rokoch, odvtedy sa používa čoraz menej. A to je škoda. Štáty, ktoré sú všeobecným ohrozením mieru, treba nazývať pravým menom. Pretože správne pomenovania uľahčujú správne rozmýšľanie.

Štefan Hríb

najmrazivejšie vety tohtoročného októbra nevyslovil ruský prezident Putin, ktorý má za posledné mesiace na svedomí desiatky tisícov životov Ukrajincov aj Rusov. Nevyslovil ich ani iránsky ajatolláh Chámeneí, ktorý má za posledné týždne na svedomí desiatky až stovky životov protestujúcich Iráncov. Napísala ich čínska štátna tlačová agentúra a týkali sa incidentu, ku ktorému došlo počas záverečnej ceremónie zjazdu čínskych komunistov. Incident bol zdanlivo len drobný – bývalého prezidenta vyviedli zo sály. Vety, ktorými to agentúra okomentovala, boli zdanlivo nevinné: „Keď mu počas zasadnutia prišlo nevoľno, personál ho v záujme jeho zdravia odprevadil do vedľajšej miestnosti. Teraz je mu oveľa lepšie.“

V skutočnosti sú tie vety hrozivé. Predovšetkým preto, lebo z nich vôbec nie je jasné, či išlo naozaj o náhlu nevoľnosť starého človeka, alebo bol celý incident zrežírovaný a jeho hlavným zmyslom bola verejná potupa voľakedy mocného muža. A paradoxne, práve preto, že to jasné nie je, to väčšine ľudí jasné je. Nevinne znejúcim slovám komunistov sme sa už dávno naučili rozumieť. Ako v tom starom ruskom vtipe, v ktorom sa na otázku, či sa môže v Sovietskom zväze kritizovať vláda, odpovedá: „Môže, ale neodporúča sa“.

Vyjadrenia vrcholných predstaviteľov niektorých štátov celkom prirodzene čítame ako vyjadrenia mafiánskych bossov. Veľmi dobre pritom rozumieme slovníku ctihodných kmotrov, ktorí súčasne zakrýva aj odkrýva brutálne činy.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite