Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Hríb, Mojžiš: Čo musí Slovensko zmeniť

.štefan Hríb .martin Mojžiš .názory .téma

Všadeprítomný populizmus, boj s pandémiou, spor s uneseným štátom a Putinova vojna proti slobodnej Ukrajine vymedzujú dva mimoriadne ťažké roky samostatného Slovenska. A všetko podstatné, čo sme počas týchto dvoch rokov riešili, zostáva obrovskou výzvou aj do budúcnosti.

Štefan Hríb

roky sme tu na Slovensku siali podivné zrno, a teraz máme žatvu. Problémy, ktoré sme nielenže ignorovali, ale priam systematicky hromadili, sa na nás vyvalili s neslýchanou intenzitou. S takou, že dokonca aj my – tatranské orly (čítaj pštrosy) – sme museli vytiahnuť hlavu z piesku a postaviť sa im.

Niečo sa nám pritom podarilo nad očakávanie dobre, niečo sa nám nepodarilo (a vlastne sa ani podariť nemohlo), a niekde sme urobili také katastrofálne chyby, že väčšie sa už hádam ani nedajú vymyslieť. V každom prípade to boli poučné dva roky. To, čo sme sa počas nich dozvedeli, sa môže stať buď nevyužitou príležitosťou, alebo užitočným východiskom k dospelejšiemu Slovensku. Šance oboch možností sú pomerne vyrovnané.

poučenie z volieb

Dnes, tak ako vo voľbách pred dvoma rokmi, má politický boj na Slovensku charakter súboja populizmu s populizmom. Proti inflácii a zdražovaniu energií bojuje vládna koalícia plošnými dávkami, ktorých hlavným výsledkom bude zvýšenie inflačného tlaku. Namiesto toho, aby pomáhala tým, ktorí to naozaj nevyhnutne potrebujú, pomáha viac-menej všetkým – v nádeji, že tým pomôže v budúcich voľbách sebe. Opozícia dnes na rozhadzované peniaze daňových poplatníkov nedočiahne, a tak vykrikuje, že rozdať sa má ešte oveľa viac. Motivácia je rovnaká ako v prípade koalície.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite