Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Minister, sila modlitby, provokácia a intimita

.marína Gálisová .názory

Výzva Milana Krajniaka otvoriť kostoly ma zaskočila. Tak veľmi, ako sa mi to bežne nestáva. Tak veľmi, až sa mi k nej ani nechcelo vyjadrovať. Vysvetlím, prečo. A vysvetlím tiež, prečo som sa napokon vyjadriť odhodlala.

Marína Gálisová

minister práce, sociálnych vecí a rodiny vyzval, aby Slovensko zvážilo, či neotvorí kostoly. V zásade to zdôvodnil odvolávkou na morovú epidémiu v Trnave začiatkom osemnásteho storočia – v roku 1710 sa vraj podarilo šírenie nákazy prelomiť po tom, čo sa kresťania spoločne modlili a žiadali o príhovor Pannu Máriu. Druhým argumentom, na ktorom svoju výzvu Milan Krajniak postavil, bolo tvrdenie, že u ľudí, ktorí mali počas covidu k dispozícii duchovnú pomoc, mal covid ľahší priebeh.

Jeden aj druhý argument patria k tým, ktoré nemožno len tak odkopnúť do kúta. Majú totiž, ako sa hovorí, „niečo do seba“, je v nich niečo ako racionálne či faktické jadro, len dosť dobre nevieme, v čom to jadro spočíva a kde sa nachádza. 

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite