Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Covidové zacyklenie

.marianna Sádecká .názory

Momentálne väčšinu mediálneho priestoru, ale aj osobných rozhovorov zapĺňa pandémia. Neistota cudzopasí kdesi na zadnej obrazovke mysle – pri kalkulovaní a plánovaní nášho života - a nahlodáva nám najslabšie miesta našej rokmi budovanej mentálnej stability.

Marianna Sádecká

počas týchto časov mi najviac rozjasnil myseľ rozhovor s psychológom a psychoanalytikom Petrom Pöthem. Môžete si prečítať v najnovšom čísle alebo na našom webe. Pozreli sme sa na dve skupiny obyvateľov, ktoré s pandémiou vznikli – vynucovači regulácií verzus popierači vírusu. Nehejtovali sme ani jednu skupinu, iba sme deskriptívne z psychologického hľadiska charakterizovali – situáciu, uprostred ktorej sú dve skupiny ľudí a delia sa podľa toho, ako prijímajú strach, ktorý tu evidentne je, hoci si ho vedome mnohí z nás nepriznávajú.

Zatiaľ čo on si tam cudzopasí kdesi na zadnej obrazovke mysle – pri kalkulovaní a plánovaní nášho života–- a nahlodáva nám najslabšie miesta našej rokmi budovanej mentálnej stability.

Ako napísal Eugen Korda: Tá hnusoba je už v našich mozgoch. Už od začiatku pandémie, ale špeciálne teraz v druhej vlne, ktorá na Slovensku je vlastne vlnou prvou, sa pýtam samej seba: o čom písať, keď nechcem písať k covide? Čo vám napadá, keď sa zhovárate s vašimi priateľmi alebo členmi vašej domácnosti? Riešite aj iné veci ako covidpandémiu, celoplošné testovanie, absurdity konšpiračných teórií? Zastavil sa nám život? Alebo sme sa len zacyklili v bode, keď čakáme na záver tohto filmu ako si po ňom budeme žiť životy ako predtým? Keď počúvam útržky neprívetivých rozhovorov, tak sa pýtam: ako vyjdeme von po pandémii – s akou psychikou?

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite