v prvej vlne bol na dennej báze sledovaný vývoj v Nemecku, Taliansku, Rakúsku a Izraeli. Obdivuhodná bola jasná komunikácia rakúskeho kancelára Kurza, nemecký nadhľad a pokoj kancelárky Merkelovej, ako aj robustný zdravotnícky systém Izraela. Nový Zéland je súostrovie ďaleko od všetkého, ale premiérka Ardernová je skutočnou šampiónkou v boji s koronavírusom.
Podobne ako IZP pod vedením Martina Smatanu, report vychádzal z pomerne hrozivých čísiel, ktoré prichádzali najmä zo severu Talianska a zo Španielska. Veľmi rýchlo sa však prejavili účinky „zatvorenia krajiny“ a „zostaňte doma“ opatrení u nás, a tak sa krivky postupne „splošťovali“. Slovensko sa tak spolu s Gruzínskom stalo v prvej vlne „tigrom“ Európy.
Nástup druhej vlny je vyhodnocovaním monitorovaný od 4. septembra, zachytáva známe signály, sleduje dianie v kľúčových krajinách a reaguje na celé spektrum názorov odborníkov a autorít v rámci EÚ a v Severnej Amerike. Status report je v skrátenej podobe zverejňovaný na FB stráne o. z. Kapa 12 aj ďalším záujemcom.
Pravdou je, že vývoj v štátoch EÚ je prekvapivý, a to nie len v tých, ktoré, podobne ako Slovensko, mali šťastie na „ľahký“ priebeh prvej vlny.
Toto je posledný update z 22. októbra 2020.
Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.