Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Michael Flynn: Američan za jedným stolom s Putinom

.marína Gálisová .názory

Škandalózna rezignácia Trumpovho poradcu pre národnú bezpečnosť vyvoláva otázniky. Prečo jeho kontakty s Ruskom doteraz neprekážali? A končí sa vplyv Michaela Flynna na prezidenta?

Marína Gálisová

krátka rekapitulácia: generál vo výslužbe Michael Flynn patril k najbližším spolupracovníkom Donalda Trumpa v jeho volebnej kampani. Trump, len čo bol zvolený, ponúkol Flynnovi pozíciu poradcu pre národnú bezpečnosť, Flynn ponuku prijal. To bolo ešte v novembri 2016.

Potom prišiel osudný 29. december.

V tento deň Michael Flynn, ešte v podstate ako súkromná osoba, telefonoval ruskému veľvyslancovi v USA Sergejovi Kisljlakovi. Nebola to náhoda, volal preto, že vtedy ešte úradujúci prezident Barack Obama uvalil na Rusko sankcie – súvisiace s tým, že Rusko malo zasahovať do priebehu amerických prezidentských volieb. Kisljak bol znepokojený, Flynn ho upokojoval, že budúca administratíva, tá Trumpova, bude voči Rusku naladená pozitívnejšie.

Možno by na tom nič nebolo – ale Flynn obsah rozhovoru s Kisljakom popieral.

A možno by mu to bolo prešlo – ale americké tajné služby mali z telefonátu záznam.

„Otázniky súvisiace s Trumpovou zahraničnou politikou Flynnov odchod nevymazal.“

Michaela Flynna v tejto súvislosti dokonca vypočúvala FBI a existuje podozrenie, že jej pri výsluchu klamal. To by už bol vážny problém, lebo klamať Federálnemu úradu pre vyšetrovanie sa v USA kvalifikuje ako trestný čin.

Keď sa toto všetko začalo dostávať na verejnosť, konečne – treba povedať, že neskoro – zareagovalo aj okolie už úradujúceho prezidenta Trumpa.

Trvalo to, ale Donald Trump si od Flynna napokon vynútil rezignáciu. Oficiálne to bolo označené ako problém narušenej dôvery, nie nelegálneho konania. Flynn však ešte môže mať aj problémy so zákonom, ak sa preukáže, že FBI sa od neho nedozvedela pravdu. A zostávajú ďalšie otázky – vedel o jeho rozhovore s Kisljakom aj Donald Trump? Ak to vedel, je možné, že Flynnovi dokonca dal pokyn telefonovať, aby upokojil Moskvu? Kto bol ešte o Flynnovom kontroverznom telefonáte informovaný?

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite