Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Kauza Galanta alebo ísť proti davu

.andrej Bán .názory

Jeden rozmer témy nám ešte uniká. Súvisí s našou túžbou nájsť vždy, aj v zložitých prípadoch, iba jedného vinníka. Teraz je ním riaditeľ Tománek. Odmietam to.

Andrej Bán

ukrižovať, ukameňovať, zlynčovať. Zbavme sa ilúzií, dejiny ľudstva sú aj dejinami obrazu, ako dav trestá jednotlivca. Je v tom až čosi metafyzické, až úľava – personifikované prenesenie svojich zlyhaní na jedného človeka, možno vinného a možno aj nie. No dejiny sú zároveň aj vzácnymi príbehmi jednotlivcov, ktorí sa trestajúcemu davu postavili. Často oprávnene.

Riaditeľa Čistého dňa Petra Tománka som pred vypuknutím kauzy nepoznal. Naše prvé stretnutie bolo – ako píšem aj v Téme najnovšieho tlačeného .týždňa – v nedeľu 11. 9. večer po jeho návrate z Chorvátska. Hneď na úvod som mu povedal, že nie som na ničej strane, ani na jeho. Lebo hľadám skutočnosť, nepoviem trúfalé slovo „pravdu“.

Eugen Korda
Pozrite si aj tlačovú besedu Natálii Blahovej a Daniela Lipšica z tlačovej besedy, podľa ktorého riaditeľ centra najprv klamal – maloleté dievča pohlavne zneužil zamestnanec resocializačného centra

Stav dnes, po týždni? Stručne a jasne: neverím ani verzii riaditeľa, ani verzii matky Natálie. Obaja majú, jemne povedané, plno rozporov. Myslím si však jedno. Doteraz som nevidel jediný dôkaz (ani indíciu), že by riaditeľ Tománek sám páchal trestnú činnosť. Áno, v jeho súkromnom neštátnom resocializačnom zariadení došlo (a nie raz) k sexuálnym stykom maloletých, čo je neprípustné a bude za to niesť zodpovednosť, no zrejme nie trestnú.

Skončí sa však táto, žiaľ, bežná prax – sexuálne styky klientov, ktoré sa podľa odborníkov dejú aj v mnohých ďalších podobných zariadeniach, kde sú mladiství delikventi či narkomani?

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.andrej Bán .názory
.diskusia
.neprehliadnite