Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Piati králi

.juraj Kušnierik .názory

Traja prišli od východu, jeden vládol v Jeruzaleme a jeden sa narodil v Betleheme.

Juraj Kušnierik

Príbeh o troch kráľoch od východu ma každý rok zvláštnym spôsobom nadchne a znepokojí.


Traja bohatí, múdri a odvážni muži, možno králi, možno astrológovia, možno mágovia, možno všetko naraz pozorujú hviezdy. Nerobia to preto, lebo na pozorovanie dostali výskumný grant. Oni v tých hviezdach stále čosi hľadajú. Nevieme presne čo. Len tušíme: možno chcú spoznať budúcnosť, možno samých seba, možno pravdu o vesmíre, Bohu a človeku. Keď zbadajú zláštnu hviezdu ako majstri svojho remesla vedia, že už nemôžu zostať v pohodlí svojho observatória a vydajú sa na cestu. Hviezda hovorí (pre nich) jasne: narodil sa židovský kráľ, ktorý je taký významný, že mu musia prísť vzdať úctu nech to stojí čokoľvek.


A tak idú ako pútnici. Po mnohých dňoch dorazia do Jeruzalema, hlavného mesta provincie a stretávajú sa s ďalším kráľom. Herodes aj traja východniari okamžite vedia, že on tým hľadaným, práve narodeným kráľom nie je (minimálne kvôli veku, ale asi aj v dôsledku krutosti a hlúposti, ktorá - ako to už býva - krutým a hlúpym kráľom kričí z očí).

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite