Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Štefan Hríb: Moc si podrobila STVR, nie slobodné médiá

.štefan Hríb .názory .téma

Zvolenie Martiny Flašíkovej do čela „verejnoprávnej“ televízie a rozhlasu nie je prehrou slobodných médií. Je to výsledok mečiarovského uvažovania vlády a súčasne dôsledok našej dlhoročnej neschopnosti vybudovať čosi tak odolné ako ČT. Ale slobodné médiá si ani táto vláda podrobiť nedokáže.

Štefan Hríb

keď v Československu padol komunizmus a potom sa rýchlo rozdelil štát, nové české médiá mali pred slovenskými veľký náskok. Mohli čerpať z rozvinutého samizdatu, širšie zakoreneného kritického myslenia a tiež zo zázemia Československej televízie a rozhlasu. 

Bolo to cítiť – české médiá rozumeli, čo je to sloboda, trhová ekonomika a slobodný Západ, tie slovenské to všetko buď väčšinovo odmietali, alebo len placho spoznávali. Podpísalo sa to na atmosfére v oboch krajinách, na rýchlosti reforiem – a aj na vzťahu k verejnoprávnosti.

dva verejnoprávne svety

Zatiaľ čo Česká televízia a Český rozhlas budovali svoje značky rastúcou kvalitou a odvážnou snahou o nezávislosť, ich slovenské náprotivky sa okamžite stali korisťou aktuálnych mocí. Od mečiarizmu až po dnešok majú STV a SRo mnohé podoby, logá a názvy, ale až na krátke výnimky sú to prevodové páky vlád, nie verejnoprávne subjekty.

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite