Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Štefan Hríb: Príbeh Fedora Gála, príbeh Slovenska

.štefan Hríb .názory .editoriál

Jeho príbeh je najhlbšou ľudskou drámou a súčasne pokladom Slovenska. Táto krajina ho pri narodení vystavila smrti a po 45 rokoch znovu len nenávisti. On odpovedal Verejnosťou proti násiliu a potom neprestajným záujmom.

Štefan Hríb

svoj úplne prvý novinársky rozhovor som robil s Fedorom Gálom. Bolo to v roku 1991. On bol predsedom Verejnosti proti násiliu, ja bezmenným začiatočníkom. Privítal ma veľmi priateľsky, ako vždy vo svetri, rovno navrhol tykanie a ako prvému mi potom povedal, že VPN odvolá premiéra Mečiara. Bol som trochu roztrasený, veď som sa dotkol legendy Novembra 1989, ale odvtedy viem, že moc nemusí človeka skaziť. Keď som ten rozhovor poslal do vtedy legendárnych Lidových novín, bola z toho československá správa mesiaca a pre mňa aj pracovná zmluva snov. A Mečiar bol odvolaný. VPN bolo to najlepšie, čo Slovensko od roku 1989 zrodilo.

Potom som sa dozvedel, že Fedor sa narodil v koncentráku a že mu na pochode smrti zabili otca. O to viac sa mi zdalo správne, že bol na čele VPN. Chápal som to ako podvedomý pokus krajiny o odpustenie a nový začiatok. Chápal som to zle. Bola to krásna, ale krátka chvíľa. 

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite