Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Pár slov na obranu politiky

.tomáš Zálešák .názory

Dusné je naše spoločenské povetrie. Vyvstávajú asociácie a vracajú spomienky na minulosť normalizačného režimu. Režimu, o ktorom sa nedalo s istotou vedieť kedy skončí, ako skončí, či niekedy skončí. Režimu, v ktorom neboli podmienky pre skutočnú demokratickú politiku ani pre pestovanie občianskych cností.

Tomáš Zálešák

a spolu s tým sa mi vybavujú aj slová, ktoré napísal Petr Pithart, v dobe normalizácie, keď sa podobné úvahy už mohli zverejňovať len prostredníctvom samizdatu. Áno, išlo o situáciu v mnohom odlišnú. Aj na knižných textoch tej doby sa mohol podpísať čas. A predsa, niektoré tézy znejú nadčasovo, ba práve dnes dostávajú novú aktuálnosť, aj keď je to aktuálnosť pre niekoho nepohodlná. Kniha má príznačný názov: „Obrana politiky“. 

„Politiku nelze dělat jen tehdy, je-li dobrá sezona. Politika se musí dělat pořád. A když se dosud nedělala, musí se s ní začít, dnes, tam, kde právě jsme. (...) Musí se začít alespoň politicky myslet, politicky hodnotit naši minulost. Musí se prakticky navázat na skutečnost, i když je to dnes skutečnost tzv. normalizace, tedy skutečnost zcela nepolitická.“

a my?

Robili sme to dostatočne v období po roku 1989, a najmä: riadili sme sa týmto ponaučením v poslednej (zhruba) dekáde? Nie, nepýtam sa Fica, Kaliňáka, Huliaka ani Danka. Otázku adresujem viacerým „hrdinom“ na opačnej strane pomyselnej barikády, deliacej našu nešťastne polarizovanú spoločnosť. Koľkokrát sme sa napočúvali a koľkokrát sme dokonca čítali (hoci aj inými slovami), že politika je vlastne len svinstvo, že politici sú bastardi a preto treba voliť namiesto politikov nejaké nezávislé, politikou nepoškvrnené „osobnosti“?

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite