Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Hríb, Mojžiš: Čo ostalo z Novembra?

.štefan Hríb .martin Mojžiš .názory .téma

Pri pohľade na dnešok sa zdá, že November prehral. A zdá sa to aj pri pohľade na opakované vlády pánov Mečiara a Fica. Ale zdanie zatiaľ klame.

Štefan Hríb

je v povahe tohto zaujímavého sveta, že o tej istej realite sa dajú povedať dve úplne protichodné tvrdenia a obe môžu byť pravdivé. Presne tak je to aj s odpoveďou na otázku, čo na Slovensku ostalo z Novembra 1989.

z Novembra ostalo všetko 

Na Novembri 1989 neboli kľúčové emócie, hoci tie boli krásne. A rozhodujúca nebola ani výmena osôb vo vedení Československa, hoci tá bola nevyhnutná. To, čo November 1989 naozaj zmenil, bola povaha tohto štátu, daná ústavou, zákonmi a Listinou základných práv a slobôd. 

Vďaka Novembru 1989 - a ľuďom, ktorí ho uskutočnili - žijeme dodnes v spoločnosti, v ktorej sa vlády vymieňajú slobodnými voľbami, v ktorej sú nad každou mocou zákony, v ktorej je dôstojnosť každého človeka zaručená a ktorá už 34 rokov nie je v poddanskom postavení voči totalitnej Moskve.

Pri pohľade na súčasnú moc (ale aj na viaceré predošlé vlády) sa môže ľahko dostaviť pocit, že takmer nič z uvedeného už neplatí. Ale platí úplne všetko. Aj štvrtá vláda pána Fica vzišla zo slobodného rozhodnutia občanov. Aj nad touto vládou sú zákony, veď preto má nový minister vnútra problém so svojim protizákonným rozhodnutím o vedení polície. 

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite