Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Jozef Hajko, ekonomický expert KDH: Na každé štvrté euro z rozpočtu si má vláda požičať

.jozef Hajko .mimoparlamentné fórum .neparlamentná alternatíva

Tento návrh je zostavený tak, akoby vláda ani nepočítala s jeho schválením v parlamente, pretože na to asi nebude mať silu. Vyznieva skôr ako vedľajší návod na to, čo bude treba robiť, keď v Národnej rade SR neprejde a Slovensko vstúpi do nového roka s rozpočtovým provizóriom.

z tohto pohľadu je viac dôležitejší návrh zvýšiť výdavky tohtoročného rozpočtu o 1,5 miliardy eur. Od týchto upravených čísel sa budú v prípade provizória počítať výdavky na nasledujúci rok. Ďalšie znaky návrhu štátneho rozpočtu na rok 2023 sú, že neberie do úvahy platné zákony, nerešpektuje vládne pravidlá, a to hlavne v oblasti výdavkových limitov. 

Ráta sa s ďalším zadlžovaním, keďže na každé štvrté vynaložené euro zo štátneho rozpočtu si má vláda požičať. Keď k tomu pripočítame, že každé ďalšie štvrté euro bude z európskych zdrojov, prídeme k záveru, že táto vláda si vie zabezpečiť z vlastných zdrojov peniaze iba na polovicu svojich výdavkov.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite