Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Miroslav Kollár, predseda strany SPOLU: To, na čo dnes prichádzajú Fíni či Švédi, sme u nás pochopili „vďaka“ Mečiarovi

.miroslav Kollár .mimoparlamentné fórum .neparlamentná alternatíva

Keď sme sa po roku 1989 zbavili sovietskych okupantov a nevýhodnej vojenskej spolupráce socialistických krajín v rámci Varšavskej zmluvy, začala sa diskusia o tom, ako nanovo definovať naše medzinárodné postavenie a obranný status.

mnohí naivne snívali o mostoch medzi Východom a Západom, vojenskej neutralite a druhom Švajčiarsku. Mečiarov autokratický režim, všadeprítomná korupcia a bezpečnostné tápanie nás nakoniec dostali do situácie, keď reálne hrozilo, že z európskej i transatlantickej integrácie vypadneme.

Hrozba „bieloruskej cesty“ nám, paradoxne, pomohla uvedomiť si, že civilizačne chceme patriť k západnej civilizácii. K spoločenstvu ekonomicky najvyspelejších krajín sveta, ktoré rešpektujú ľudské práva a vyznávajú demokratické hodnoty. Vstup do EÚ a NATO nebol automatický ani garantovaný. Demokratické politické sily a občianska spoločnosť museli zviesť tvrdý súboj s Mečiarom o smerovanie Slovenska. Mečiar ho prehral a Slovensko skončilo v spoločenstve vyspelých „západných“ demokracií a v NATO.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite