Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Zsolt Gál z Maďarského fóra: Na nastolenie spravodlivosti je nutná reforma prokuratúry

.zsolt Gál .mimoparlamentné fórum .neparlamentná alternatíva

Vojna voči mafiánskym štruktúram pretrváva, koalícia práve prehrala pár dôležitých bitiek, ale stále nie je všetko stratené. Bitky boli prehraté najmä vlastnou vinou. Ukazuje sa, že zvoliť generálneho prokurátora bez reformy prokuratúry, nevyčistiť a systémovo nezmeniť policajnú inšpekciu alebo pustiť tajnú službu Kollárovej strane boli strategické chyby.

ako aj Matovičovo správanie, že sa skôr spájal s Kollárom, a útočil na zvyšných dvoch koaličných partnerov. A môžeme ešte pridať personálnu nepripravenosť vlády, najmä OĽaNO, na obsadenie niektorých kľúčových pozícií.

Áno, bolo treba začať s reformou prokuratúry. Napríklad aj náš volebný program obsahoval, že „značne by sa obmedzili tzv. negatívne pokyny generálneho prokurátora: nemohol by zobrať prípad z rúk dozorujúceho prokurátora a prideliť inému prokurátorovi, nemohol by prípad vziať k sebe a nevedel by zastaviť vyšetrovanie – napríklad zrušiť vznesenie obvinenia a prípady uzavrieť (proti vôli dozorujúceho prokurátora).“ Vláda s ústavnou väčšinou sa mala odkloniť od stalinistického modelu Generálnej prokuratúry (GP) a zmeniť ju smerom k českému Štátnemu zastupiteľstvu.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite