Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Slivkový lekvár - jesenná nostalgia

.jozef Koleják .lifestyle .dobré jedlo

Vôňa, ktorá počas dvadsiateho storočia celkom vymizla. Niektorí si ju ešte pamätajú, ako sa vznášala skrehnutou krajinou vždy v septembri pri zbere sliviek. Hutná, horká, sladkastá. Ako ten najvzácnejší luxusný parfum. Volala ľudí do záhrad rozprávať si príbehy a miešať slivkový lekvár.

Slivkový lekvár - jesenná nostalgia GETTY IMAGES Pripravovať lekvár bola vždy namáhavá záležitosť – pre jej jednotvárnosť. Hustú pekelnú lávu bolo treba neustále miešať.

taký parfum oželiem – povie si možno ten, čo ešte zažil úmorné dvadsaťštyrihodinové fušky pri medenom kotlíku, keď ruky boleli stokrát intenzívnejšie ako pri prášení kobercov a človek sa musel uhýbať prskajúcim čiernym slzám, čo s frfotom vystreľovali von a pálili až strach. Povie si, zaspomína, zahromží na tú lopotu, no potom na zopár sekúnd stíchne, ponorí sa do seba a my vidíme, že vnútri sa mu spustil film plný vysmiatych a od vetra vyštípaných tvárí, potrundžených líc, vetra a šarkanov, čerstvo upečeného chleba a ticha, keď človek poodíde nadýchnuť sa za senník. No aj tam ho dobehne tá omamná vôňa, tá slivková slasť. Pri spomienke na ňu frfľoš spokojne privrie oči, zamrví ho, potom sa preberie a znova sa zapojí do debaty: aj tak to bola hrozná robota. 

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite