Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Vyhladovaná alebo usmrtená? Príbeh znásilnenej Noa Pothoven

.klára Kusá .lifestyle

Príbeh Noa Pothoven, holandskej dievčiny, ktorá bola znásilnená a vyhladovaná, vyvolal diskusiu o definícii eutanázie na celom svete.

Vyhladovaná alebo usmrtená? Príbeh znásilnenej Noa Pothoven SONIA ŠČEPÁNOVÁ, ARCHÍV

tourettov syndróm je vďaka speváčke Billie Eilish o niečo populárnejší. Nekontrolovateľné tiky sú zrazu bežnou súčasťou výbavy popovej hviezdy. O prostitúcii píšu média s nástupom Cardi B ostošesť. Okolo tyče sa začínajú krútiť aj intelektuálky a zaryté feministky. A aby toho nebolo málo, celým svetom sa v posledných dňoch šíri ohnivá debata o eutanázii. 

Tú otvorila holandská tínedžerka Noa Pothoven. Noa zomrela vo svojich sedemnástich rokoch, pričom detaily okolo jej úmrtia boli spočiatku nejasné. Možno aj preto i v zvyčajne dôveryhodných médiách kolovali dezinformácie. Na pravú mieru boli uvedené len pred niekoľkými dňami.

Ale pekne po poriadku. Noa Pothoven sa narodila v holandskom mestečku Arnhem. Zlom v jej dospievaní nastal na školskej párty. Noa tu bola znásilnená, pričom mala len jedenásť rokov. O tri roky sa scenár zopakoval v uliciach mesta Arnhem. Mladá dievčina sa cez tieto skutočnosti nedokázala preniesť. Jej utrpenie bolo, ako aj sama napísala, neúnosné. Strácala chuť do života, v najbližších troch rokoch bola hospitalizovaná približne dvadsaťkrát. Nemocnica sa stala jej druhým domovom, no podľa jej slov bol pobyt za bielymi stenami ponižujúci. 

Bianka Masničáková, archív

Noa v dôsledku uvedených udalostí trpela posttraumatickou stresovou poruchou, depresiou a anorexiou. Niektoré zdroje uvádzajú tiež problémy so sebapoškodzovaním či poruchu osobnosti. Tak či onak to dievčina nemala ľahké. Možno aj preto sa rozhodla v šestnástich rokoch pre možnosť eutanázie. 

Holandský právny systém na prvý pohľad môže pôsobiť liberálne, no eutanázia nie je umožnená kade komu.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite